Stil

Renditja e atleteve të Kanye West, nga më të këqijat në më të mirat


Kanye West

Për shumë kë ishte qesharake dhe gati e pabesueshme ideja që një reper mund të bëhej emri më i madh i atleteve në mbarë botën.

Njerëzit kurrë nuk mund të shisnin më shumë se superyjet e NBA, apo të fitonin respektin e të fortëve në industrinë e këpucëve.

Dhe pastaj erdhi Kanye West.

Gjithcka filloi në vitin 2009, kur ai publikoi “Nike Air Yeezy 1”, për t’i lënë radhën koleksionit të Louis Vuitton, “Air Yeezy 2”, pastaj një lëvizje në Adidas e kështu historia vazhdon.

Natyrisht, ka këpucë që ai i ka bërë më parë si: Reebok S. Carters të cilat nuk janë publikuar asnjëherë dhe “Nike Air Max 180”. Por pasioni i vërtetë i West si dizajner këpucësh u aktualizua kur ai mori atletet e tij, Yeezy, dhe tani në të gjitha përsëritjet e saj.

Por, çfarë është kaq e mirë tek Yeezy-t? Nga skemat e ngjyrave te komoditeti, ashtu si stili i vetë Kanye-s, le të themi: gjithçka është e detajuar.

“Complex” ka krijuar një listë nga krijimet e West, që Albanian Post e sjellë për ju duke renditur disa nga atletet më të mira dhe më të këqija.

Adidas Yeezy 350 V2 CMPCT

Keni dashur ndonjëherë të keni një palë Adidas Yeezy 350 Boost që duken sikur kanë marrë një lloj sëmundjeje të çuditshme që ka ndryshuar pjesën e sipërme të saj?

Silueta e përgjithshme e 350 është ende mjaft e mirë, por atletet janë lehtësisht të harrueshme në linjën Adidas Yeezy.

Adidas Yeezy Boost 700 MNVN

700 MNVN, ishin këpucë të çuditshme që në fillim. Si fillim, ato u debutuan për herë të parë në një ngjyrë jeshile neoni në vitin 2018, jo nga vetë njeriu apo një nga anëtarët e familjes së tij si zakonisht, por nga reperi 6ix9ine.

Kishte pak më shumë kuptim në atë kohë pasi të dy kishin punuar në disa këngë së bashku. Pavarësisht se është zyrtarisht pjesë e familjes 700, dizajni ndan pak me paraardhësit e tij përveç formës së tij të përgjithshme.

Në vend të një pjese të sipërme me shtresa që ndihet më shumë si një vrapues retro i viteve ’90, kjo palë përdor një pjesë najloni me një pjesë të vetme.

Janë lëshuar disa ngjyra, duke filluar nga “Triple Black” në “Portokalli”, por asnjëra nuk është veçanërisht e pëlqyer.

Adidas Yeezy 500 High

Yeezy 500 është tashmë një dizajn mjaft polarizues. Nuk ka aftësinë për t’u veshur me këpucë të tjera Kanye si 700 ose 350 V2. Gjithsesi, këto atlete kanë mbështetësit e saj.

Në dhjetor 2019, Adidas prezantoi një variant të ri, 500 High, në një skemë ngjyrash gri “Slate”.

Ai shënoi dizajnin e parë të lartë të Kanye që nga viti 750. Rregullimet u bënë si zëvendësimi i veshjes së mbulesës me rrjetë OG me neoprene, dhe më qartë rritja e jakës së kyçit të këmbës.

Adidas Yeezy QNTM

Atletet e basketbollit të performancës së parë të Kanye Ëest janë një pikë interesante në afatin kohor të Yeezy.

QNTM ishte padyshim një nga modelet më të pritura nga koha e Ëest me Adidas. Cili lojtar i NBA-së do ta vishte i pari në lojë? Thashethemet morrën hov.

Dhe pavarësisht shumë datave të përfolura, dukej sikur këpucët nuk do të dilnin kurrë. Më në fund, ai mori momentin e tij të madh në shkurt të vitit 2020.

Gjatë fundjavës së NBA All-Star, në mënyrë të përshtatshme në qytetin e Çikagos, automjete të shumta Sherp me rrota të mëdha dolën në rrugët e mbuluara me borë të qytet për të shpërndarë QNTM për klientët e etur.

Ishte një nga momentet më të paharrueshme të fundjavës. Disa mund të thonë se vetë momenti madje ka lënë hije në këpucën aktuale.

Adidas Yeezy Knit Rnr

Pa asnjë lloj promovimi apo ndërtimi, u zbulua nga llogaritë e mediave sociale të Adidas më 22 shtator se këpuca do të debutonte në ngjyrën e verdhë “sulfur” ditën tjetër.

Siç pritej, u shit. Megjithatë, vetë këpucët nuk janë shumë të ndërlikuara. Rrëshqitja pa lidhëse ka një pjesë të sipërme të thurur në formë guaske dhe qëndron sipër një shtroje të jashtme gome.

Dizajni minimal do të thotë që këto gjëra ka të ngjarë të zhyten në çdo ngjyrë të mundshme në muajt e ardhshëm, që do të thotë se këto mund të bëhen një element i ri i rastësishëm për shumë njerëz në të njëjtën mënyrë si diapozitivët Yeezy.

Adidas Yeezy 450

Kjo siluetë e vitit 2021 nga linja Yeezy përmban një nga elementët e dizajnit më jokonvencional që kemi parë nga ofertat e këpucëve të Kanye Ëest deri më tani.

Pjesa e sipërme e thurur si çorape me një jakë elastike të kyçit të këmbës me siguri duket pak e vjetëruar. Ajo do të ishte përshtatur në mënyrë të përkryer në treg në vitin 2015, kur atletet si Ultra Boost dhe NMD ishin në ballë, por ndihet e veçantë në ditët e sotme.

Adidas Yeezy 500

Kur Yeezy 500 debutoi në dhjetor 2017, u prit me negativitet të menjëhershëm nga shumë njerëz, sepse ishte i disponueshëm vetëm nëse blini një paketë veshjesh prej 760 dollarësh. Të gjitha ngjyrat e ardhshme do të lëshoheshin pa veshjet e detyrueshme të Kanye Ëest dhe pritja publike u zhvendos, por është e sigurt të thuhet se lansimi fillestar ishte disi i gabuar.

Ky model është një nga më interesantet e Kanye-s me formën jokonvencionale të sipërme prej kamoshi dhe rrjetë që përputhet në mënyrë të përkryer me tendencën e trashë që dominonte atletet në atë kohë.

Adidas Yeezy Foam RNNR

I referuar me dashuri si “Yeezy Crocs” nga shumë njerëz për pjesën e sipërme të njohur me shkumë të shpuar, Foam RNNR është lehtësisht një nga modelet më unike në linjën Yeezy.

Vetë këpucët janë të rëndësishme për shumë arsye. Në përpjekje për të qenë më e qëndrueshme, silueta e krijuar në partneritet me legjendën e dizajnit të këpucëve Steven Smith është bërë pjesërisht duke përdorur shkumë algash.

Këpucët janë gjithashtu të prodhuara kryesisht në Shtetet e Bashkuara, një pikë kryesore e shitjes pasi Ëest ka vazhduar të jetë i bindur për të forcuar infrastrukturën prodhuese të Yeezy brenda vendit.

Shpërndarja polarizuese, 75 dollarë, nuk e ka pasur problem të shitet deri më tani që kur debutoi fillimisht në qershor 2020, pavarësisht kundërshtuesve të saj.

Ngjyra debutuese “ararat” aktualisht kushton mbi 700 dollarë në disa përmasa.

Nike Air Yeezy I

Nga këto atlete nisi gjithçka. Këpucët e krijuara së bashku me stilistin e Nike, Mark Smith, të cilat I referohen disa prej atleteve të preferuara të Ëest, duke përfshirë Air Jordan III.

Atletet u lëshuan në tre ngjyra të ndryshme, të cilat do të bëheshin bazë jo vetëm për atletet e tij të dyta Nike, por për një grup të tërë këpucësh të tjera nga Nike dhe marka të ndryshme.

Atletet mund të mos jenë mbajtur aq mirë sa disa nga atletet e tjera të tij, kryesisht për shkak të dizajnit të tyre të madh e të rëndë, diçka që ka rënë në favor me kalimin e viteve. Por ajo përmbledh energjinë dhe pasionin e hershëm që Ëest vendosi në atletet e tij.

Adidas Yeezy Boost 350 V2

Dizajni më i arritshëm i Kanye Ëest me Adidas deri më sot është gjithashtu më i rëndësishmi i tij. Atletet e dyta me çorape të Ëest me Three Stripes e ndihmuan atë të përmbushte premtimin e tij se kushdo që dëshironte Yeezys përfundimisht do t’i merrte ato, falë një bollëku ngjyrash dhe rezervash gjatë viteve.

350 V2 bëri që linja e atleteve të Ëest të bëhej më shumë se një produkt i kufizuar për një numër të vogël klientësh me fat.

Koleksionistët mund ta urrejnë ngopjen e tepërt dhe mungesën e ekskluzivitetit që modeli tani mban, por kjo është arsyeja e saktë pse pozicionohet kaq lart në këtë listë.

Adidas Yeezy Boost 700

Është larg nga më e mira e modeleve të Adidas, megjithëse 350 V2 është më popullorja. I ka të gjitha: shtresat, materialet, një ndërtim nga një siluetë e vërtetë dhe një ngjyrim i mahnitshëm.

“Wave Runner” 700 janë atletet më të mira Adidas nga Kanye.

Nike Air Yeezy II

Dizajni I këtyre atleteve do krijonte një siluetë shumë më të përshtatshme se Air Yezzy I.

Ngjyrat fillestare “Pure Platinum” dhe “Solar Red” dolën në treg në vitin 2012. Le të jemi të sinqertë, megjithatë, “Red October” që do të dilte dy vjet më vonë është fituesi i kurorës.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore