Sport

Rekordmeni i Maratonës shuhet në një aksident tragjik


Janë bërë homazhe për rekordmenin botëror të maratonës, Kelvin Kiptum, pas vdekjes së tij shokuese, së bashku me trajnerin e tij, në një aksident rrugor të dielën.

24-vjeçari, i cili fitoi Maratonën e Londrës në prill, përpara se të vendoste rekordin botëror në Çikago në tetor, u raportua nga policia se kishte humbur kontrollin e automjetit të tij gjatë vozitjes në Kaptagat, Kenia jugperëndimore, në orën 23:00 me kohën lokale.

Në aksident humbi jetën edhe trajneri i tij, Gervais Hakizimana, ndërsa një person i tretë mësohet se është dërguar me urgjencë në spital.

Kryeministri i Kenias, Raila Odinga, ishte ndër ata që i bëri nderimet e tij, duke shkruar në X, dikur në Twitter: “Lajme shkatërruese ndërsa vajtojmë humbjen e një individi të shquar, Kelvin Kiptum, mbajtës i rekordeve botërore dhe ikonë e atletikës keniane. Së bashku me trajnerin e tij kanë ndërruar jetë në mënyrë tragjike në një aksident mbrëmjen e sotme. Kombi ynë pikëllon humbjen e thellë të një heroi të vërtetë.”

Këto ndjenja u ndanë nga ministri i Sportit i Kenias, Ababu Namwamba, i cili shtoi në X: “Shkatërruese! Kenia ka humbur një perlë të veçantë. I humbur për fjalë.”

Ndërkohë presidenti i Atletikës Botërore, Sebastian Coe, tha se ishte “i tronditur dhe thellësisht i pikëlluar kur mësoi për humbjen shkatërruese të Kiptum dhe Hakizimana. “Një atlet i jashtëzakonshëm që lë një trashëgimi të pabesueshme, do të na mungojë shumë”, shtoi ai.

Komandanti lokal i qarkut Peter Mulinge i tha gazetës Nation se Kiptum kishte humbur kontrollin e automjetit të tij dhe ishte përplasur me një pemë përpara se të zbriste në një kanal.

“Ky ishte një aksident i vetë-përfshirë ku një Kelvin Kiptum, mbajtësi i rekordeve botërore të maratonës, po drejtonte automjetin e tij me dy pasagjerë,” shtoi Mulinge. “Kiptum dhe Hakizimana vdiqën në vend dhe personi i tretë u dërgua me urgjencë në spitalin Racecourse në Eldoret.”

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore