Sport

Rekord mbresëlënës i Interit në Serie A


Inter-i ruajti ecurinë e tij të shkëlqyer në Serie A në fundjavë me një fitore 4-0 ndaj Lecce-s dhe ata arritën atë rezultat pa luajtur në të vërtetë me ekipin e plotë të parë.

Lautaro Martinez shënoi dy gola, duke e çuar numrin e golave të tij në 22 në 23 ndeshje në ligë dhe ai ka gjithashtu katër asistime në emër të tij.

Si rezultat i fitores, Inter-i mbeti nëntë pikë më shumë në krye të tabelës në ligë, ndërsa ka një ndeshje më pak.

Zikaltrit kanë pothuajse një dorë në titull tashmë, por ka një statistikë që nxjerr në pah dominimin e tyre.

Inter-i ka 51 gola diferencë, duke shënuar 63 herë dhe pësuar vetëm 12 herë. Por kjo diferencë golash nuk është vetëm më e mira në ligë, por gjithashtu tejkalon numrin e golave që çdo ekip tjetër ka shënuar në ligën e parë.

Milan-i ka shënuar 50 herë dhe është një pas në diferencën mbresëlënëse të golave të zikaltërve.

Kjo nxjerr në pah se sa dominim ka skuadra e Simone Inzaghi-t në ligë dhe ata vazhdojnë të ecin përpara.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore