Lajme

Reja në formë disku, që fluturoi mbi qytetin turk


Ndërsa një re e rrumbullakët me ngjyrë portokalli fluturoi mbi Bursa të Turqisë mund të dukej sikur një disk fluturues ishte gati të ulej.

Por ishte vetëm një re – jo e pazakontë në afërsi të maleve të larta.

Fotografitë dhe videot e saj janë bërë virale, duke mahnitur shikuesit në mbarë botën.

Disa kanë vënë në dyshim legjitimitetin e imazheve. Por ato janë të vërteta dhe ofrojnë një mundësi për t’u zhytur në disa shpjegime meteorologji magjepsëse.

Bursa – ku u pa reja – është rreth 50 milje në jug të Stambollit, përtej Detit Marmara. Është shtëpia e rreth 2 milionë njerëzve.

Reja thjerrëzore në fotografi është një shembull teksti shkollor.

Ato formohen në mjedise të shtresuara në mënyrë lineare – ose ato të karakterizuara nga një atmosferë e shtresuar e përkryer.

Në rrethana të zakonshme, ato shtresa mbeten të ndara.

Por nëse një pengesë si një mal përfshin shtresa të shumta, ajri nga poshtë mund të shtyhet lart, duke ndërprerë mjedisin e shtresuar.

Kjo është veçanërisht e vërtetë kur erërat më afër tokës shtyjnë masat ajrore drejt terrenit në rritje, kështu që ato nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të ngrihen gjithashtu.

UFO over Turkey? Learn what makes these clouds appear so alien-like

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore