Lajme

Regjimi iranian akuzohet për përdhunimin dhe dhunimin e protestuesve të moshës 12-vjeçare


Forcat iraniane të sigurisë përdorën përdhunimin dhe dhunën seksuale për të torturuar, ndëshkuar dhe shkaktuar dëme të qëndrueshme fizike dhe psikologjike ndaj protestuesve të moshës 12-vjeçare, gjatë protestave mbarëkombëtare të vendit vitin e kaluar, thuhet në një raport.

Raporti i Amnesty International bazohet në dëshmitë e 12 grave, 26 burrave, një vajze dhe gjashtë djemsh, të cilët i mbijetuan përdhunimit ose formave të tjera të dhunës seksuale. Gjashtë të mbijetuar iu nënshtruan përdhunimeve në grup nga deri në 10 agjentë meshkuj të shtetit, sipas Amnesty.

Protestat u përhapën në të gjithë vendin pas vdekjes në paraburgim të një gruaje kurde 22-vjeçare, Mahsa Amini, në shtator të vitit 2022 pas ndalimit të saj për gjoja thyerjen e kodit të rreptë të veshjes së vendit.

Zyrtarët e sigurisë kanë arrestuar më shumë se 19 mijë njerëz dhe të paktën 500 protestues janë vrarë. Këto përfshijnë fëmijë, sipas grupeve të të drejtave të njeriut, që kanë dokumentuar torturat dhe abuzimet seksuale të ushtruara ndaj të arrestuarve.

Disa nga viktimat e intervistuara nga Amnesty thanë se ato janë sulmuar seksualisht në momentin e arrestimit, në automjetet e policisë gjatë kohës që po dërgoheshin në paraburgim dhe gjatë paraburgimit.

Raporti detajon gjithashtu rrëfimet e dy burrave që u përdhunuan me shkopinj ose shishe qelqi.

Në shkurt të vitit 2023, një grua e re iraniane i tha Guardian se ishte e lidhur me sytë, u zhvesh lakuriq dhe një objekt depërtoi. Ajo u trajtua më vonë për një infeksion vaginal dhe besonte se objekti i përdorur për ta përdhunuar ishte një shishe qelqi.

“Ai vazhdoi të më prekte kudo dhe më pas mori një objekt dhe e futi brenda vaginës sime. Ai vazhdonte të më depërtonte me objektin ndërsa me dorën tjetër më fërkonte në të gjithë trupin. Unë ngriva dhe kisha ende dhimbje nga grushtet që kisha marrë gjatë marrjes në pyetje. Unë qëndrova atje për sa kohë nuk e di. Më pas ai u largua”.

Raporti zbuloi se autorët e përdhunimit dhe dhunës seksuale përfshinin agjentë të Gardës Revolucionare (IRGC), forcës paraushtarake vullnetare Basij, e cila operon nën IRGC, dhe Ministrisë së Inteligjencës, si dhe degët e policisë duke përfshirë Sigurinë Publike. policia, njësia hetimore e policisë dhe forcat speciale.

Agnès Callamard, Sekretarja e Përgjithshme e Amnesty International, tha: “Dëshmitë rrëqethëse që kemi mbledhur tregojnë për një model më të gjerë në përdorimin e dhunës seksuale si një armë kyçe në armaturën e represionit të autoriteteve iraniane”.

Mahdi Yaghoubi, 31 vjeç, u arrestua në nëntor 2022 gjatë protestave në Teheran dhe i tha Guardian se si forcat e sigurisë e sulmuan seksualisht. “Ata më prekën dhe shtrydhën pjesët gjenitale për të më vënë nën presion për të rrëfyer”, tha ai.

“Ata nuk e bënë këtë për të më vënë në siklet, apo për të më përdhunuar. Ata e bënë këtë si një metodë torture të dhimbshme. Ata donin që unë të vuaja dhe të ndjeja dhimbjen.

Ai shtoi: “Ata përdorën fjalë si begheyrat [një burrë pa respekt për veten] për të na poshtëruar që nuk e mbrojtëm nderin e motrave tona. Të gjithë të arrestuarit u quajtën kështu për të na provokuar dhe për të na poshtëruar”.

Yaghoubi arriti të ikte nga Irani në anën e pasme të një kamioni së bashku me motrën e tij, Mina, 32, e cila gjithashtu u torturua dhunshëm në paraburgim.

Disa protestues iranianë që u larguan në Turqi gjatë protestave u trajtuan fshehurazi për traumën e dhunës seksuale ndërsa ishin në paraburgim nga një grup terapistësh.

Një i mbijetuar, i cili ende jeton në Iran, tha për Guardian.

“Unë ende shoh ndezje të agjentëve të sigurisë që më prekin me dhunë gjoksin me qëllim që të më lëndojnë. Mund të mos jem më i mavijosur, por ndihem i sëmurë fizikisht sa herë që mendoj për incidentin”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore