Sport

Red Bull e lë anash Perez-in: Ndryshimet do të jenë në interes të Verstappen


Teksa Red Bull kanë dominuar absolutisht sezonin 2023 të Formula 1 deri më tani, ata nuk e kanë ndërmend të ndalen dhe mund të zbatojnë ndryshime të mëtejshme në RB19 për ta bërë atë edhe më të mirë.

Helmut Marko ka diskutuar për planet e azhurnimit të skuadrës dhe gjithashtu ka deklaruar se preferencat e Max Verstappen do të jenë prioritare.

“Ai rrallë është plotësisht i kënaqur, por makina është pak a shumë ashtu siç i pëlqen,” tha Marko në një intervistë për Formel1.

“Ka bashkëpunim edhe nga inxhinierët e garës, po funksionon gjithnjë e më mirë.

“Ka një ndryshim të vogël dhe kjo do të jetë gjithashtu në interesin e Max-it”.

Kjo sugjeron që skuadra mund t’i japë përparësi Verstappen-it dhe preferencave të tij mbi ato të shokut të tij të skuadrës Checo Perez.

Pasi fitoi Grand Prix-in e Monakos sezonin e kaluar, Checo Perez është i prirur të rikthehet në krye të rrjetit në Monte-Carlo për t’i dhënë vetes shanset më të mira për të fituar garën e këtij viti.

Ai ishte i shtati në seancën e dytë të stërvitjes dhe Red Bulls nuk janë aq dominues në Monako sa kanë qenë në garat e tjera.

Do të jetë një seancë argëtuese kualifikuese për Grand Prix-in e Monakos, pasi të gjithë pilotët synojnë të fillojnë sa më lart në rrjet në këtë qark që është jashtëzakonisht i vështirë për t’u tejkaluar.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore