Gatimi

Recetë për likerin e qershisë në kushte shtëpiake


Ilustrim

Përgatitja është e thjeshtë dhe ju nevojiten vetëm disa përbërës, ndaj nuk ka arsye të mos provoni të bëni disa litra liker qershie.

Përbërësit:

2 kg qershi

1.5 kg sheqer

1 litër raki

1 limon

Kavanoz i madh prej 5l

Shishe qelqi

Përgatitja:

Lani qershitë dhe pastroni nga farat. Lani kavanozin dhe vendosni në të qershitë e qëruara dhe të lara. Shtoni sheqerin dhe limonin e prerë në feta. Në fund shtoni rakinë. Përziejini gjithçka pak.

E mbulojmë kavanozin me letër kuzhine dhe e mbyllim mirë. Vendoseni në një vend të errët dhe të freskët për të qëndruar për të paktën 40 ditë. Shkundni herë pas here.

Pasi qershitë të jenë pjekur, i hidhni në një tas më të madh. Shtrydhini qershitë dhe limonin dhe pastaj përziejini gjithçka edhe një herë.

Lani shishet e qelqit dhe derdhni likerin në shishe duke përdorur një hinkë. Mbylleni mirë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore