Sport

Real Madridi po kërkon për zëvendësuesin e Carlo Ancelottit


Carlo Ancelotti (Sky)

Real Madrid thuhet se tashmë është duke kërkuar zëvendësues të mundshëm për Carlo Ancelotti-n për sezonin 2025-26.

Ancelotti kohët e fundit shmangu interesin nga Brazili për të zgjatur kontratën e tij në “Bernabeu” deri në vitin 2026, një lëvizje e mirëpritur nga të gjithë të interesuarit.

Edhe pse “Los Blancos” humbën në garën për titull në La Liga sezonin e kaluar, ata janë në rrugën e duhur për ta fituar atë këtë herë.

Real-i qëndron tetë pikë larg Barcelona-s pasi ka humbur vetëm një nga 30 ndeshjet e ligës këtë sezon, ndërkohë që është edhe në çerekfinale të Champions League.

Megjithatë, ndërsa nuk ka asnjë perspektivë që Ancelotti të largohet nga roli i tij te Real-i para fundit të sezonit 2024-25, presidenti Florentino Perez me sa duket tashmë po mendon për menaxherin e ardhshëm të klubit.

Për disa muaj, Real-i është ndjerë në pozicionin se ka të ngjarë të humbasë emërimin e Xabi Alonso-s si shefin e tyre të ardhshëm për shkak të interesit të madh nga Liverpool dhe Bayern Munich.

Ndërsa Alonso ka përfaqësuar të tre skuadrat në karrierën e tij të lojës, Liverpool dhe Bayern aktualisht po kërkojnë në treg për zëvendësuesit e Jurgen Klopp dhe Thomas Tuchel.

Megjithatë, javën e kaluar, Alonso zbuloi publikisht se nuk do të largohet nga Leverkusen në fund të sezonit, duke preferuar të vazhdojë punën fenomenale që po bën në “BayArena”.

Sipas “Relevo”, zyrtarët e Real-it mbetën të kënaqur kur Alonso njoftoi vendimin e tij për të qëndruar në Bundesliga.

Raporti pranon se Real-i tani e sheh veten si destinacionin e ardhshëm potencial për spanjollin kur koha e tij në Leverkusen të përfundojë. Alonso ka një kontratë me Leverkusen deri në vitin 2026, ashtu si Ancelotti te Real-i.

Perez dyshohet se është i mendimit se Alonso është kandidati i tij ideal për të marrë përfundimisht frenat nga Ancelotti.

Nëse lind një situatë ku Alonso të jetë i disponueshëm në verën e vitit 2025, pretendohet se Perez do të tundohej të zëvendësonte Ancelotti-n me ish-mesfushorin.

Ish-trajneri Zinedine Zidane është vlerësuar gjithashtu si një opsion i mundshëm për Real-in, diçka që nuk ka gjasa të ndryshojë nëse ai nuk merr një punë tjetër ndërkohë.

Ndërsa trajnerë si Ruben Amorim dhe Roberto de Zerbi mund të paraqiten realisht diku në listën e ngushtë të Real-it.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore