Aplikacione

Raundi i fundit i pushimeve nga puna i Meta-s është duke u zhvilluar


Meta ka nisur të njoftojë stafin që po humbasin vendet e punës në valën e 10 mijë shkurtimeve të vendeve të punës që kompania e mediave sociale njoftoi muajin e kaluar.

Shefi Mark Zuckerberg kishte thënë se pushimet nga puna janë thelbësore për ta bërë kompaninë më efikase.

Meta, e cila zotëron Facebook-un, Instagram-in dhe WhatsApp-in, ka qenë nën presion që nga një ngadalësim i mprehtë në biznesin e saj të reklamave vitin e kaluar.

Ajo kishte lënë tashmë 13 për qind të stafit të saj – afërsisht 11 mijë njerëz – vitin e kaluar.

Disa nga personat e prekur nga vendimet e fundit kanë shkruar në rrjetet sociale duke thënë se janë në kërkim të roleve të reja.

Kompania nuk pranoi të komentojë, duke treguar memorandumin e marsit, në të cilin Zuckerberg përvijoi planet, duke i përshkruar sfidat e vitit të kaluar si një “thirrje zgjimi modeste”.

Ai tha se shkurtimet ishin të nevojshme për t’u përshtatur me një realitet të ri ekonomik dhe për t’i mundësuar firmës të investojë në të ardhmen.

Në mars, njerëzit në ekipin e rekrutimit ishin të parët që u larguan nga kompania.

Njoftimet më të reja zbatohen për njerëzit që punojnë në ekipet e IT-së të firmës, sipas planeve të firmës.

Një tjetër raund pushimesh nga puna që prek ekipet e biznesit dhe administratës pritet muajin e ardhshëm.

Firma ka thënë se koha mund të ndryshojë për njerëzit jashtë SHBA-ve dhe disa shkurtime mund të mos jenë të plota deri në fund të vitit.

Lëvizjet vijnë ndërsa bota e korporatave po përgatitet për një ngadalësim më të gjerë ekonomik, pasi kostot më të larta të huamarrjes fillojnë të ngadalësojnë aktivitetin e biznesit.

Industria e teknologjisë, ku kostot e ulëta të huamarrjes kishin ndihmuar në nxitjen e investimeve dhe rritjes, është goditur veçanërisht rëndë.

Më shumë se 170 mijë njerëz në industri janë pushuar nga puna globalisht që nga fillimi i vitit, sipas njoftimeve të gjurmuara nga faqja e internetit layoffs.fyi, me emra të mëdhenj si Amazon dhe Google.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore