Lajme

Ramaphosa u rizgjodh president i Afrikës së Jugut, por një koalicion i paprecedentë do të qeverisë


Afrika e Jugut po e kthen faqen edhe një herë: vendi do të qeveriset nga një koalicion i paprecedentë: Kongresi Kombëtar Afrikan ka arritur një marrëveshje me Aleancën Demokratike, “partinë e bardhë”.

Cyril Ramaphosa u rizgjodh si president. Një zgjedhje e detyrueshme për lëvizjen e Nelson Mandelës. Por nuk do të jetë e lehtë t’i bësh miliona militantë të ANC-së ta tretin këtë vendim. Disa flasin për një kthim në të kaluarën, optimistët mendojnë se Kombi Ylber duhet të fillojë përsëri nga gjithëpërfshirja.

283 nga 400 deputetë votuan për Ramaphosa-n. Gjithsesi, kriza institucionale që po afrohej, u qetësua në fillim. Por problemet vetëm shtyhen. Ka pak pika konvergjence në programin e dy partive. Do të duhet një përpjekje e madhe krijuese për të gjetur një marrëveshje që shkon përtej asaj politike për të caktuar presidentin.

Ramaphosa ka humbur shumë konsensus vitet e fundit dhe ka larguar të rinjtë nga politika. Një pakënaqësi që ka prekur edhe sferën sociale. Me një ringjallje të dhunës dhe krimit të vogël. Marrëveshja e arritur mund të rezultojë të jetë antidoti i duhur për të parandaluar që Afrika e Jugut të bëhet një Zimbabve e re.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore