Shqipëria

Rama në Rrëshen, zona e re ndërtimore përfundon në tetor


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, inspektoi zonën e re ndërtimore në Rrëshen. Në këtë zonë do të ndërtohen 35 banesa individuale me 6 pallate dhe 68 apartamente.

Në këtë zonë ndërtimore do të krijohet një zonë urbane.

Pallatet do të jenë trekatëshe. Zonat e reja do të kenë të integruar të gjithë infrastrukturat. Zonat e reja ndërtimore, kryeministri i krahasoi me blloqet presidenciale.

“Ndryshimi i vetëm është se të parat janë për ata që u goditën nga tërmeti dhe nuk kanë, ndërsa të dytat për ato që kanë”.

Për sa i përket strategjisë së rindërtimit, Rama tha se kjo është mënyra më e mirë për të dalë nga kriza e rëndë e fatkeqësisë natyrore.

“U goditën ata që ishin më të dobët. Nëse do të ndiqnim formulën me kredi të buta, do të ishte një barrë më e madhe për ta”, shtoi kryeministri.

Kjo zonë urbane pritet të përfundojë në muajin tetor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore