Shqipëria

Rama: Draft-rezoluta për Kosovën është propagandë kinse patriotike për audiencën e brendshme kombëtare


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, deklaroi gjatë fjalës së tij në Kuvendin e Shqipërisë se mocioni për një draft-rezolutë, doli nga i njëjti oxhak i tymit kinse patriotik, fill pas rezolutës së Kuvendit të Kosovës.

Kjo, lidhur me ngjarjen tragjike të vrasjes së efektivit të policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, nga “një grup kriminal serb që ushtroi terror në veri”, u shpreh Rama.

Sipas tij, Kuvendi i Kosovës është jo vetëm në të drejtën, po edhe në detyrën e tij, të miratojë rezoluta të kësaj natyre, të cilat i drejtohen për mbështetje politike e institucionale, fuqive aleate dhe organizmave ndërkombëtare, ku Republika e Kosovës nuk bën pjesë.

“Po Kuvendi i Shqipërisë, vend anëtar i NATO-s dhe vend kandidat që negocion anëtarësimin në BE, i cili ka ulësen, ka të gjitha rrugët e komunikimit institucional me botën demokratike, ka ambasadorët e vet në të gjitha organizmat e politikës ndërkombëtare, kujt ia drejton këtë rezolutë?”, pyet fillimisht kreu i Qeverisë.

“Cilat parlamente të vendeve anëtare të NATO-s apo kandidate të BE-së,  miratojnë, si të ishin asamblera parlamentare të përbëra nga shumë shtete, rezoluta të tilla drejtuar organizatave të komunitetit euro-atlantik, ndërkohë që janë vetë pjesë e tij dhe cili është qëllimi i një nisme të tillë, përtej propagandës kinse patriotike për audiencën e brendshme kombëtare?”, vijon kryeministri shqiptar.

Ai thekson se draft-rezoluta të tilla të kuvendit tonë shfaqen “me shpejtësi të rrufeshme, herë si zgjatim i thonjve të krizës në veriun e Kosovës, herë si politikë ditore e llojit më të ulët me viktimat e Millosheviçit në Kosovë, madje deri në Bosnjë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore