Lajme

Raketat e Gaza-s goditën afër Jerusalemit mes sulmeve të reja


Raketat kanë arritur në një zonë afër Jerusalemit për herë të parë në katër ditë luftime midis Izraelit dhe militantëve në Gaza, thonë raportet.

Mediat lokale thonë se një raketë nga Gaza ra pranë vendbanimit hebre Bat Ayin në Bregun Perëndimor të pushtuar, rreth 16 km në jug të Jerusalemit. Nuk raportohet për të lënduar.

Izraeli raportohet se po kryen sulme ajrore në Gaza si kundërpërgjigje.

Ajo vjen ndërsa ndërmjetësit e Egjiptit bisedojnë për një armëpushim midis dy palëve.

31 persona – rreth gjysma e tyre civilë – janë vrarë nga sulmet ajrore izraelite në Gaza që kur Izraeli kreu një sulm të befasishëm duke vrarë tre militantë palestinezë të Xhihadit Islamik (PIJ) të martën, thotë Ministria e Shëndetësisë në Gaza.

Një izraelit është vrarë dhe pesë janë plagosur nga gjuajtjet me raketa në të njëjtën periudhë, thotë shërbimi i ambulancës izraelite Magen David Adom (MDA).

Gjuajtja e raketave drejt Jerusalemit, të cilin Izraeli e konsideron kryeqytet të tij, shënon një përshkallëzim të konsiderueshëm nga militantët. Është hera e parë që raketat zbarkojnë afër atje që nga një konflikt 10-ditor midis dy palëve në maj 2021.

Rinisja e luftimeve vjen pas disa orësh qetësie relative, e cila krijoi shpresa për një armëpushim. Izraeli kreu një sulm ajror ndaj vendeve të militantëve në orët e para të së premtes, por nuk kishte pasur sulme me raketa gjatë natës.

Luftimet e kësaj jave janë më të rëndat që prej tre ditëve të armiqësive midis Izraelit dhe PIJ-së gushtin e kaluar, në të cilat 49 palestinezë u vranë në Gaza.

Izraeli tha se tre komandantët e PIJ-së po planifikonin sulme kur u vranë në një sulm ajror të martën në mëngjes. Ajo vrau dy komandantë të tjerë – kreun e forcës raketore të PIJ dhe zëvendësin e tij – në sulmet të enjten.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thonë se më shumë se 850 raketa janë gjuajtur mbi të nga Gaza gjatë katër ditëve të fundit, shumica e të cilave thotë se janë kapur ose kanë rënë në zona të hapura. Ai thotë se rreth një e pesta kanë dështuar dhe kanë zbritur në Gaza.

Sipas IDF, katër persona, duke përfshirë tre fëmijë, janë vrarë në Gaza nga raketat e dështuara, megjithëse kjo nuk është vërtetuar nga burime palestineze.

Ai thotë se ka goditur 215 objektiva militantë me sulme ajrore në Gaza.

Çfarë përfaqëson Xhihadi Islamik Palestinez dhe ku ndryshon nga Hamasi?

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore