Muzikë

“Queen” mund t’ia shesë katalogun e tyre kompanisë Sony Music për 1 miliard dollarë


Kompania Sony Music thuhet se është në bisedime për të blerë katalogun muzikor të grupit “Queen”, që përmban hite përfshirë “Bohemian Rhapsody”, “Radio Ga Ga” dhe “Another One Bites” e “The Dust”.

Sipas Bloomberg, transmeton AlbanianPost, Sony po punon me një investitor tjetër për transaksionin, i cili “mund të arrijë vlerën deri në 1 miliard dollarë”.

BBC e kupton se negociatat janë ende në proces dhe mund të mos rezultojnë në shitje.

Nëse vazhdon, marrëveshja do të mbulonte këngët e “Queen” dhe të gjithë pronën intelektuale të lidhur me të – duke përfshirë të drejtat për logot, videot muzikore, mallrat, botimet dhe mundësi të tjera biznesi.

Diskutimet për shitjen kanë nisur që nga viti i kaluar.

Në anën tjetër, kompania Universal Music thuhet gjithashtu se është përfshirë, për shkak të marrëdhënies së gjatë të kompanisë me grupin, i cili nënshkroi me labelin britanik EMI në vitin 1972 dhe mbeti me kompaninë pasi u ble nga Universal në viti 2011.

Nëse grupi arrin çmimin prej 1 miliard dollarësh, do të jetë marrëveshja më e madhe e këtij lloji, duke tejkaluar 500 milionët që Sony pagoi për të blerë katalogun e Bruce Springsteen në fund të vitit 2021.

Në fillim të këtij viti, Sony fitoi gjithashtu një interes prej 50% në muzikën e Michael Jackson nga pasuria e këngëtarit të ndjerë – me një kosto prej të paktën 600 milionë dollarësh.

“Queen” janë më të njohur se secili prej këtyre artistëve, me 52 milionë dëgjues mujorë në Spotify – krahasuar me 41 milionë për Jackson dhe 20 milionë për Springsteen.

Kjo është pjesërisht falë suksesit të filmit biografik “Bohemian Rhapsody” dhe turneve të vazhdueshme të grupit me këngëtarin Adam Lambert, por edhe kryesisht sepse këngët si “Crazy Little Thing Called Love” dhe “We Will Rock You” mbeten të njohura globalisht dhe jashtëzakonisht fitimprurëse.

Në Mbretërinë e Bashkuar, vëllimi i parë i “Queen Greatest Hits” është albumi më i famshëm i të gjitha kohërave, me shitje mbi 7 milionë kopje.

Madje ishte numër 20 për nga shitja në vitin 2023, duke mposhtur publikimet e reja nga Ed Sheeran dhe “Rolling Stones”.

Sipas pasqyrave të saj më të fundit financiare, Queen Productions Ltd fitoi 52 milionë dollarë në vitin që përfundon në shtator të vitit 2022.

Të ardhurat ndahen në mënyrë të barabartë mes kitaristit Brian May, bateristit Roger Taylor, basistit John Deacon dhe pasuria e këngëtarit të ndjerë Freddie Mercury.

Shitja e katalogëve muzikorë është bërë një biznes i madh gjatë tetë viteve të fundit, me kompanitë diskografike dhe kompanitë e kapitalit privat që kanë marrë të drejtat e muzikës nga David Bowie, Bob Dylan, Justin Bieber, Shakira, Neil Young, Blondie dhe Fleetwood Mac.

Marrëveshjet ofrojnë siguri të menjëhershme financiare për artistët dhe pasuritë e tyre, ndërsa mbajtësit e të drejtave shpresojnë të përfitojnë duke ndërtuar rrjedha të reja të ardhurash për muzikën nëpërmjet licencimit të filmit dhe TV, mallrave, versioneve të kopertinës dhe honorareve të performancës.

Të drejtat muzikore shihen si një investim tërheqës sepse këngët vazhdojnë të gjenerojnë para për dekada.

Megjithatë, biznesi ka parë disa trazira pasi rritja e normave të interesit ul vlerësimin afatgjatë të këngëve hit.

Fondi i investimeve Hipgnosis, i cili zotëron të drejtat e muzikës nga artistë nga Beyonce deri te Barry Manilow, së fundmi ra dakord për një blerje prej 1.6 miliardë dollarësh nga firma e kapitalit privat Blackstone, pas muajsh trazirash mbi strukturën e qeverisjes dhe menaxhimit të kompanisë.

Pavarësisht kësaj, katalogu i “Queen” është shumë i kërkuar, thjesht për shkak të jetëgjatësisë së muzikës së tyre.

Duke e komplikuar marrëveshjen e mundshme të grupit është fakti që Disney Music Group zotëron katalogun muzikor të regjistruar të “Queen” në Amerikën e Veriut.

Grupi zotëron të drejtat për pjesën tjetër të botës, dhe gjithashtu ruan të drejtat globale të botimit – të drejtat e autorit për muzikën dhe tekstin.

.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore