Sport

Qëndrimi i Dest te Milan ka një datë skadimi


Synimet e AC Milan ndaj Sergino Dest nuk kanë ndryshuar: klubi italian nuk ka në plan të mbajë mbrojtësin e Barcelonës përtej përfundimit të marrëveshjes së tij të huazimit që skadon këtë verë.

Gazeta spanjolle, MARCA e raportoi këtë gjatë afatit kalimtar të dimrit dhe kuqezinjtë mbeten të përkushtuar për të ulur kostot.

Kjo do të thotë se ata nuk e shohin tarifën prej 20 milionë eurosh dhe pagat e larta të yllit të SHBA-së si vlerë të mirë në këtë kohë.

Elementi i kostos është vetëm një pjesë e historisë, megjithatë, pasi edhe përfshirja e mbrojtësit të djathtë ka qenë e pakët.

Dest ka bërë 14 paraqitje për skuadrën e Serie A dhe vetëm katër prej tyre ishin titullar.

Hera e fundit që ai kishte veshur një fanellë të Milan-it ishte më 24 janar kundër Lazio-s…dhe skuadra humbi 4:0.

Siç qëndrojnë gjërat, nuk po duket mirë për të ardhmen e Dest-it në Milano.

Thënë kështu, klubi italian nuk po i mbyll derën plotësisht idesë për të mbajtur Dest-in përtej verës.

Sistemi i ri nën drejtimin e Piolit mund të ofrojë një mundësi për shkak të tre mbrojtësve me mbrojtës krahu të vendosur.

Sidoqoftë, ka shumë konkurrencë për ato vende mbrojtëse në krah, gjë që i bën gjërat të vështira për Destin.

Në të majtë është Theo dhe në të djathtën e tij të preferuar është Calabria, Saelemaekers, Messias dhe Florenzi.

Kjo do të thotë se një rikthim në Camp Nou është i gatshëm për një lojtar që ka një kontratë me Barcelonën deri në vitin 2025, por nuk ka arritur të bindë Xavi Hernandez.

Mund të jetë një verë me shumë ndryshime ose të paktën pasiguri në Milano me Dest-in jo të vetmin lojtar, lidhjet e të cilit me klubin do të skadojnë në fund të sezonit.

Bakayoko, Dest, Vranckx, Adli, Rebic, Ballo Toure dhe Ibrahimovic do të kenë gjithashtu nevojë për zgjidhjen e së ardhmes së tyre.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore