Lajme

Putin mbërrin në Vietnam në një vizitë shtetërore të dënuar nga SHBA


Vladimir Putin ka mbërritur në Vietnam për bisedime me udhëheqësit e tij komunistë në ndalesën e fundit të turneut të tij në Azi – pasi nënshkroi një pakt mbrojtës me udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un.

Avioni i presidentit rus u ul në aeroportin e Hanoi, ku ai u prit me një tapet të kuq nga zëvendëskryeministri vietnamez, Tran Hong Ha, dhe diplomati i lartë i partisë, Le Hoai Trung.

Vietnami është duke u përgatitur për një mirëseardhje të plotë shtetërore për Putinin, vizita e tij e parë që nga viti 2017, por udhëtimi ka tërhequr zemërimin e partnerit të tij kryesor tregtar, SHBA.

Putin ishte planifikuar të takonte liderin e partisë komuniste, Nguyen Phu Trong, presidentin e shtetit, To Lam dhe kryeministrin, Pham Minh Chinh.

Zyrtarët rusë thonë se vizita e Putinit do të fokusohet në çështjet ekonomike, arsimore dhe energjetike.

Tregtia midis dy vendeve ishte vetëm 3.5 miliardë dollarë në vitin 2022 – një pjesë e vogël e tregtisë së Vietnamit me Kinën prej 175 miliardë dollarësh dhe 123 miliardë dollarësh me Shtetet e Bashkuara.

Por vëzhguesit thonë se privatisht, Ukraina dhe bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes ka të ngjarë të jenë në tryezë.

Rusia dhe Vietnami kanë lidhje të thella që datojnë që nga vitet 1950 dhe për dekada, Moska ishte furnizuesi kryesor i armëve në Hanoi.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore