Lajme

Putin dhe Xi do të nënshkruajnë deklaratën për ‘epokën e re’ të lidhjeve


Presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti kinez Xi Jinping do të nënshkruajnë një marrëveshje që do të hapë një “epokë të re” të lidhjeve gjatë bisedimeve në Moskë javën e ardhshme.

Kështu deklaroi një zyrtar i Kremlinit të premten, sipas agjencisë franceze “AFP”.

“Udhëheqësit do të nënshkruajnë një deklaratë të përbashkët për forcimin e partneritetit gjithëpërfshirës dhe marrëdhënieve strategjike që hyjnë në një epokë të re”, tha këshilltari i Kremlinit për politikën e jashtme Yuri Ushakov në komentet e transmetuara nga agjencitë ruse të lajmeve.

Udhëheqësi kinez do të udhëtojë drejt Rusisë për një vizitë shtetërore javën e ardhshme, udhëtimi i tij i parë në Rusi që kur ajo pushtoi Ukrainën.

Xi do të jetë në Rusi nga 20 deri më 22 mars, sipas një deklarate nga Ministria e Jashtme e Kinës të premten.

Ky do të jetë udhëtimi i tij i parë jashtë shtetit që kur fitoi një mandat të tretë si president në fillim të këtij muaji.

Gjatë udhëtimit, Xi pritet të diskutojë planin 12-pikësh të lëshuar së fundmi të Kinës për përfundimin e luftës në Ukrainë, një dokument i hedhur poshtë nga shumica e qeverive perëndimore.

Kritikat e planit ishin më të heshtura nga Ukraina, e cila është përpjekur të shmangë tjetërsimin e Pekinit që nga fillimi i luftës.

Kremlini konfirmoi vizitën shtetërore, për të cilën tha se ishte me ftesë të Putinit.

“Të dy liderët do të diskutojnë “zhvillimin e partneritetit pa kufi dhe bashkëpunimin strategjik midis Rusisë dhe Kinës”, tha Kremlini në një deklaratë.

Xi dhe Putin do të “këmbejnë pikëpamjet në kontekstin e thellimit të bashkëpunimit ruso-kinez në arenën ndërkombëtare”, shtuan autoritetet ruse, duke shtuar se do të nënshkruhen disa dokumente dypalëshe, pa dhënë detaje.

Xi do të jetë lideri më i shquar ndërkombëtar që do të vizitojë Putin-in që nga pushtimi i tij në Ukrainë në shkurt të vitit 2022.

Kjo vizitë vjen pasi Xi po rifillon imazhin e tij si një burrë shteti global.

Ai tashmë ka marrë një fitore të rëndësishme nën brezin e tij në nënshkrimin e një marrëveshje historike midis Arabisë Saudite dhe Iranit për të rivendosur lidhjet diplomatike.

Menjëherë pasi të kthehet nga Rusia, ai do të presë presidentin brazilian Luiz Inacio Lula da Silva, tha të premten ministria e jashtme kineze.

Xi dhe udhëheqësi ukrainas Volodymyr Zelenskiy gjithashtu planifikojnë të flasin së shpejti me video-lidhje në atë që do të ishte biseda e tyre e parë që nga pushtimi i Rusisë, tha një zyrtar ukrainas i njohur me përgatitjet.

Ministri i Jashtëm kinez Qin Gang foli të enjten me homologun e tij ukrainas Dmytro Kuleba rreth lidhjeve dypalëshe dhe pushtimit.

Xi e vizitoi Rusinë për herë të fundit në mesin e vitit 2019, ndërsa presidenti rus Vladimir Putin vizitoi Pekinin në fillim të vitit 2022 për të marrë pjesë në hapjen e Lojërave Olimpike Dimërore.

Në atë takim të dy liderët ranë dakord për një miqësi “pa kufij” dhe nënshkruan një sërë marrëveshjesh afatgjata për furnizimin me energji.

Të dy më pas u takuan në shtator në një takim të Forumit të Bashkëpunimit të Shangait, ku Putin tha se i kupton “pyetjet dhe shqetësimet” e Pekinit për pushtimin e tij në Ukrainë, një pranim i rrallë i tensioneve midis aleatëve diplomatikë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore