Lajme

Pushtimi në Ukrainë, shërbimet sekrete ruse i kërkuan Putinit që të shtynte sulmin


Shërbimet sekrete ruse punën e tyre e lanë në gjysmë të rrugës.

Ata e përgatitën operacionin special paraprakisht, infiltruan njerëz në Ukrainë dhe Evropë, të bindur që do të gjenin një pritje të favorshme në vendin e pushtuar.

Por kur erdhi koha e orës X ata kërkuan të shtyhej sulmi pasi duhej më shumë kohë.

Sugjerimi u refuzua nga Vladimir Putin.

Këto janë përfundimet kryesore të një raporti interesant të institutit britanik RUSI, ndër më të mirët në ndjekjen e krizës.

Me një buxhet të konsiderueshëm dhe përvojë në atë ambjent, inteligjenca veproi në disa nivele, duke u përpjekur të shfrytëzonte shumë anë, të reja dhe të vjetra.

Në disa raste ajo bleu bashkëpunëtorët e saj, në të tjera i detyroi ata të bashkëpunojnë, në disa raste thjesht shfrytëzoi “mbjelljen” para sulmit dhe komponentin prorus të pranishëm në vend.

Sërish sipas investigimit britanik, rusët kishin mbështetjen e rreth 800 zyrtarëve.

Një aksion që filloi në qershor 2021 dhe më pas vazhdoi në një shkallë të gjerë në muajt në vijim.

Ndërhyrjet elektronike kanë qenë intensive, për të prerë zinxhirin e komandës së armikut, për të “izoluar” komunikimet radiotelevizive, për të vjedhur të dhënat në të cilat kërkohej informacion i dobishëm për krijimin e listave për rekrutim me forcë.

Përdorimi i torturës në territore ka qenë i shpeshtë, si për nxjerrjen e informacionit, ashtu edhe për të krijuar një regjim terrori.

Indikacionet e RUSI-t përkojnë me atë që u pa në zona të ndryshme ku vepruan pushtuesit.

Ndaj spiunazhi kishte arritur në rezultate konkrete, e dinte se misioni do të ishte i vështirë në çdo rast dhe për të qenë i sigurt për sukses do të kishte preferuar të priste.

Megjithatë, ky qëndrim i matur nuk i bindi liderët politikë të vendosur për të nisur batalionet përtej kufirit, të sigurt se ata mund ta merrnin Ukrainën me një kosto të pranueshme.

Dhe këtu shërbimet kryen – sipas RUSI – gabimin e vlerësimit që shoqëronte iluzionin e një fitoreje të shpejtë në fushë, me shpërbërjen e qeverisë Zelensky dhe rënien e shpejtë të Kievit.

Një interpretim i shprehur gjithashtu nga “kolegët” amerikanë, të cilët parashikuan të gjitha lëvizjet e Rusisë, paralajmëruan komunitetin ndërkombëtar për rrezikun e afërt, por i tha Kongresit se rusët mund të merrnin Ukrainën brenda disa javësh.

Për analistët britanikë, agjentëve – si dhe gjeneralëve të ushtrisë – u mungoi ndershmëria dhe transparenca, duke preferuar që në fund të kënaqin projektet e udhëheqjes me raporte “pozitive”.

Ka pasur edhe një moment, i cili ka ndodhur nën sytë e kamerave, që ka nxjerrë në pah në mënyrë perfekte dinamikën.

Në prag të pushtimit, Putini poshtëroi në TV një Sergej Naryshkin, kreun e shërbimit të jashtëm, duke belbëzuar, sepse ai guxoi të sugjeronte një hap diplomatik.

 

 

 

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore