Shëndet

Pse s’heqim dot dorë nga dëshira për ta njohur të ardhmen? – Një lexuese kartash dhe një psikolog debatojnë në distancë


Ilustrim

Tregimi i fatit është praktikuar për mijëra vjet.

Njerëzit duke qenë gjithmonë kureshtarë të dinë se çfarë na rezervon e ardhmja, kanë përdorur qindra metoda për tregimin e saj.

Velsa Dragusha, taratologe nga Prishtina, thotë se është në gjendje të parashikojë të ardhmen e një personi.

Megjithatë psikologu, Dorjan Krasniqi këtë sjellje e shpjegon si një rezultat i njerëzve të pasigurte që tentojnë të gjejnë mënyra për të kontrolluar diçka, edhe nëse e gjitha është thjeshtë në mendjen e tyre.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore