Stil

Pse sa herë që Mbretëresha Elizabeth vishej blu në një dasmë, rezultonte të sjellë fat të keq për çiftin?


“Veshjet ngjyrë blu” nuk ishin një shenjë e mirë për të ardhmen e një çifti – nëse, ato visheshin nga Mbretëresha Elizabeth në një martesë mbretërore!

Monarkja krijuese e historisë, e cila vdiq në shtator të vitit 2022 në moshën 96-vjeçe, ishte e njohur për veshjet e saj shumëngjyrëshe – ishte një zgjedhje e qëllimshme që ajo bëri për të siguruar që ajo të dallohej lehtësisht në një turmë, shkruan People, transmeton AlbanianPost.

Por, bluja dukej se ishte një nuancë e preferuar e mbretëreshës kur ajo ishte e ftuar në dasmën e një familjari të ngushtë, edhe pse doli të ishte një ogur i keq.

Mbretëresha Elizabeth veshi rroba blu në disa dasma mbretërore që në fund përfunduan me divorc, nisur nga motra e saj, Princesha Margaret, deri tek tre nga fëmijët e saj.

Rastësia filloi në vitin 1960 kur Princesha Margaret u martua me Antony Armstrong-Jones, i cili u bë Konti i Snowdon-it.

Mbretëresha Elizabeth kishte veshur një fustan blu të dizajnuar nga Norman Hartnell, stilisti që qëndron pas fustanit të saj të dasmës dhe shumë veshje të tjera që monarku ka veshur ndër vite.

Sipas Royal Collection Trust, Hartnell dizajnoi fustanin e nusërisë së Princeshës Margaret, si dhe të gjitha veshjet e veshura nga të gjitha gratë mbretërore për këtë rast.

“Dasma shënoi një pikë kthese në protokollin e veshjes mbretërore pasi ishte rasti i fundit në të cilin anëtarët e familjes mbretërore kanë veshur fustan të plotë dite për një martesë familjare”, shkruante Royal Collection Trust.

“Cecil Beaton, fotografi zyrtar i dasmës e përshkroi portretin e tij të Mbretëreshës të realizuar në këtë rast: ‘Mbretëresha ishte jashtëzakonisht tërheqëse për mua’. Veshja e saj ishte jashtëzakonisht romantike – me një skaj të palosjeve të ashpra dhe gjithçka me shkëlqim”, u shkrua tutje.

Princesha Margaret dhe Earl of Snowdon kishin dy fëmijë, por ata u divorcuan në vitin 1978.

Mbretëresha Elizabeth në dasmën e Princeshës Anne në vitin 1973.

Kur e para nga katër fëmijët e Mbretëreshës Elizabeth dhe Princit Philip – Princesha Anne, e cila u martua me Mark Phillips në nëntor të vitit 1973 duke veshur të njëjtën diademë dasme si nëna e saj – monarku veshi një palë komplete blu.

Anne dhe Marku, të cilët mirëpritën djalin Peter dhe vajzën Zara gjatë martesës, u divorcuan zyrtarisht 19 vjet më vonë.

Dasma mbretërore e shekullit u zhvillua në korrik të vitit 1981 kur Princi Charles, atëherë trashëgimtari i fronit, u martua me Princeshën Diana.

Përsëri, mbretëresha Elizabeth veshi blunë, duke zgjedhur një nuancë të përshtatshme për sezonin e ngjyrës për dasmën e verës.

Ajo kishte aksesuar një kapelë koordinuese, si dhe disa nga pjesët e saj të njohura: një gjerdan me perla dhe doreza.

Charles dhe Diana – të cilët mirëpritën dy djemtë, Princin William dhe Princin Harry – patën një martesë famëkeqe të vështirë, duke u ndarë në vitin 1992.

Në vitin 1995, Princesha Diana në një intervistë me Martin Bashir, diskutoi sinqerisht për pabesinë e Charles, punët e saj dhe një ndjenjë izolimi në familjen mbretërore.

Në thënien e saj më të përsëritur, ajo tha se ishim “tre prej nesh në këtë martesë, kështu që ishte pak e mbushur me njerëz”, duke iu referuar lidhjes së burrit të saj me Camillan.

Një muaj më vonë, Mbretëresha i shkroi Charles dhe Dianës duke i inkurajuar ata të divorcoheshin zyrtarisht.

Ata finalizuan divorcin në vitin 1996, vetëm një vit para vdekjes së Dianës.

Mbretëresha Elizabeth në dasmën e Princit Andrew në vitin 1986.

Mallkimi blu vazhdoi në vitin 1986 në dasmën e Princit Andrew dhe Sarah Ferguson, kur Mbretëresha Elizabeth veshi një fustan mëtrik për dasmën e djalit të saj të dytë.

Dyshja u divorcuan në vitin 1996, por mbetën miq të ngushtë dhe bashkëprindër të Princeshës Beatrice dhe Princeshës Eugenie.

Në vitet që pasuan, Mbretëresha Elizabeth ka zgjedhur ngjyra të tjera për dasmat mbretërore.

Kur djali i saj Princi Eduard u martua me Sophie (tani Dukesha e Edinburgut) në vitin 1999, Mbretëresha Elizabeth zgjodhi një ansambël ngjyrë vjollce.

Çifti janë ende bashkë dhe prindër të dy fëmijëve: Lady Louise dhe James, Earl of Wessex.

Mbretëresha veshi një palë komplete të verdha, kur Princi William u martua me Kate Middleton në vitin 2011 – dhe veshja e saj me diell përputhej me sjelljen e saj në ditën e madhe.

Mbretëresha Elizabeth në dasmën e Princit William dhe Princeshës Kate në vitin 2011.

Kur Princi Harry u martua me Meghan Markle në maj të vitit 2018, Mbretëresha Elizabeth zgjodhi ngjyrën jozyrtare të ditës: jeshile.

Për dasmën e nipit të saj, mbretëresha ishte veshur me një “fustan të ndezur delikate limoni, mëndafsh me printim vjollce dhe gri”, siç përshkruhet nga stilisti britanik i nuseve Stewart Parvin.

Sidoqoftë, mbretëresha Elizabeth veshi blu në disa dasma mbretërore të kohëve të fundit: atë të mbesave të saj, Princeshës Eugenie dhe Princeshës Beatrice.

Pasi u martuan në tetor të vitit 2018, Princesha Eugenie dhe bashkëshorti i saj, Jack Brooksbank, janë ende bashkë — dhe prindër të dy djemve të vegjël!

Princesha Beatrice dhe Edoardo Mapelli Mozzi janë gjithashtu ende bashkë pasi u martuan në një ceremoni të vogël në korrik të vitit 2020.

Ata mirëpritën vajzën Sienna vitin e ardhshëm dhe Beatrice është njerka e djalit të Edos nga një lidhje e mëparshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore