Lajme

Pse Putin-i i dhuroi një makinë luksoze Kim Jong-un?


Presidenti rus Vladimir Putin i ka dhuruar liderit të Koresë së Veriut Kim Jong-un një makinë luksoze të prodhimit rus.

Media shtetërore në Phenian ka zbuluar se limuzina iu dorëzua atij të dielën.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov ka konfirmuar sakaq lajmin, duke thënë se ishte një Aurus, një sedan luksoz me përmasa standarde, i njëjtë me atë të përdorur nga vetë Putin-i.

Të dy vendet, të izoluara ndërkombëtarisht, kanë krijuar marrëdhënie të ngushta pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Koreja e Veriut besohet se po furnizon Rusinë me artileri dhe raketa balistike për luftën, pavarësisht sanksioneve ndërkombëtare të vendosura ndaj të dy vendeve.

Kremlini as nuk e ka mohuar dhe as ka konfirmuar përdorimin e armëve të prodhuara nga DPRK, ndërsa Koreja e Veriut ka hedhur poshtë akuzat për aktivitete të paligjshme.

Në shtator 2023, Putin-i mirëpriti Kim Jong-un në kozmodromin Vostochny në Lindjen e Largët Ruse, në atë që ishte udhëtimi i tij i parë jashtë vendit në katër vjet.

Gjatë asaj vizite, udhëheqësi i Koresë së Veriut u ftua nga Putin-i të hipte në sediljen e pasme të limuzinës së tij Aurus Senat dhe më pas të shkëmbente armët si dhuratë.

Ata kaluan disa minuta së bashku duke qeshur dhe duke i bërë pyetje Kim-it për veçoritë e veçanta të makinës.

Lideri koreano-verior u duk duke shfaqur të njëjtin kuriozitet dhe admirim kur në Singapor, në qershor 2018, në takimin e tij të parë me ish-presidentin e SHBA-ve, Donald Trump, u gjend përballë makinës super të blinduar të Shtëpisë së Bardhë.

Presidenti rus Vladimir Putin filloi të përdorë limuzinat e blinduara Aurus që nga mandati i tij i katërt në Kremlin e tutje, duke braktisur Mercedes S 600 Guard Pullman të përdorur gjatë detyrave të mëparshme.

Me atë rast Aurus-i i tij u përcaktua si “më i mirë se ai i Donald Trump” nga një i ftuar në ceremoni, i cituar nga agjencia Ria Novosti.

Kjo është një makinë luksoze e zhvilluar nga NAMI në Moskë në një stil retro që të kujton limuzinën e vjetër ZIS-110 të viteve 1940.

Makina u shfaq për herë të parë publikisht në Motor Show në Moskë në shtator 2018.

Çmimi me pakicë është rreth 300 mijë dollarë në versionin civil. Porsche dhe Bosch Engineering thuhet se ishin të përfshirë në zhvillimin e motorit.

Versioni i limuzinës së blinduar fuqizohet nga një motor V8 4.4 litra i zhvilluar nga NAMI, me një V12 6.6 litra.

Kim Jong-un besohet se është i dhënë pas makinave, avionëve dhe ka një koleksion të madh të automjeteve të huaja luksoze.

Në garazhin e pasur ka të paktën një Maybach, Mercedes të blinduar të ndryshëm, një Rolls-Royce Phantom dhe një Lexus.

Yo Jong, motra e Kim, i ka thënë agjencisë shtetërore të lajmeve të Koresë së Veriut KCNA se “dhurata është një demonstrim i qartë i marrëdhënieve të veçanta personale midis liderëve të lartë” të dy vendeve.

Por Ministria e Jashtme e Koresë së Jugut ka deklaruar se dhurata shkel sanksionet e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara kundër Koresë së Veriut, të cilat ndalojnë furnizimin e disa kategorive të automjeteve, duke përfshirë makinat luksoze.

Marrë nga “La Stampa”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore