Jetesë & Stil

Pse Princi Harry dhe Meghan Markle rrezikojnë të arrestohen?


Detaje të reja po dalin mbi “ndjekjen pothuajse katastrofike të makinës së Meghan Markle dhe Princit Harry prej një grupi paparacësh shumë agresivë” në qytetin e Nju Jorkut vitin e kaluar.

Ndër dokumentet e publikuara të mërkurën e 28 shkurtit në lidhje me gjykimin në padinë ku Princi Harry po kërkonte sigurinë e policisë në Mbretërinë e Bashkuar ishte një letër nga Departamenti i Policisë së qytetit të Nju Jorkut (NYPD) drejtuar Policisë Metropolitane në Londër.

Me datën 6 dhjetor të vitit 2023, letra nga Shefi i Inteligjencës së NYPD-së konfirmoi një hetim që zbuloi sjellje “të pamatur” nga paparacët kur Duka dhe Dukesha e Sussex-it së bashku me nënën e Meghan, Doria Ragland, u larguan nga “Women of Vision Awards” më 16 maj.

“Ne konstatuam sa vijon: mosrespektim të pamatur të ligjeve të automjeteve dhe trafikut dhe sjellje të vazhdueshme të rrezikshme dhe të papranueshme nga ana e paparacëve gjatë natës në fjalë”, shkroi Shefi i Inteligjencës, sipas Daily Beast.

“Individët përdornin automjete, skuter dhe biçikleta në një mënyrë që detyroi ekipin e sigurisë, i cili përfshinte një makinë të NYPD, të ndërmerrte veprime evazive në disa raste dhe një rrugë rrethore për të shmangur goditjen nga ndjekja e automjeteve ose bllokimin në blloqe anësore përfundimi, pas shqyrtimit me zyrën e Prokurorit të Qarkut Manhattan, është se ne kemi prova të mjaftueshme për të arrestuar dy individë për rrezikim të pamatur”, shkroi ai tutje.

NYPD ende nuk ka arrestuar askënd në lidhje me ngjarjen, por u tha gjithashtu se do të kishte ndryshime në sigurinë e ofruar për Princin Harry, 39 vjeç dhe Meghan, 42 vjeçe, në vizitat e ardhshme në qytet pas incidentit të majit. Çifti u kthye në qytet në tetor për ngjarjet rreth Ditës Botërore të Shëndetit Mendor.

Një ditë pas ndarjes së çmimeve të Fondacionit, nëna e Markle, Ragland u përfshi në një ndjekje pothuajse katastrofike me makinë nga disa paparacë shumë agresivë.

Kjo ndjekje e pamëshirshme, që zgjati mbi dy orë, rezultoi në përplasje të shumta afërsisht që përfshinin shoferë të tjerë në rrugë, këmbësorë dhe dy oficerë të NYPD-së.

“Ndërsa të qenit personazh publik vjen me një nivel interesimi nga publiku, ai kurrë nuk duhet të bëhet me koston e sigurisë së askujt”, shtoi zëdhënësi.

NYPD tha në një deklaratë të thënë në një deklaratë në atë kohë, “Të mërkurën në mbrëmje, më 16 maj, NYPD ndihmoi ekipin privat të sigurisë që mbronte Dukën dhe Dukeshën e Sussex.

Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut Eric Adams reagoi ndaj ngjarjes të nesërmen duke thënë: “Është e qartë se shtypi, paparacët, ata duan të marrin pamjen e duhur, duan të marrin historinë e duhur, por siguria publike duhet të jetë gjithmonë në krye”, tha Adams.

“Mendova se ishte paksa e pamatur dhe e papërgjegjshme”, shtoi ai.

Nëna e Princit Harry, Princesha Diana, vdiq në një aksident automobilistik të vitit 1997 në Paris, ku përfshiheshin edhe fotografët që ndoqën automjetin e saj.

Oficeri i lartë i policisë David Douglas – i cili ishte pjesë e Operacionit Paget, hetimi mbi teoritë e ndryshme të konspiracionit rreth vdekjes së Dianës të nisur nga Policia Metropolitane Britanike në vitin 2004 – tha gjatë një interviste të vitit 2022 se vdekja e Princeshës Diana ishte një “aksident i tmerrshëm, tragjik”.

Gjithsesi, së fundmi u zbulua se Princi Harry humbi sfidën e tij ligjore për të pasur sigurinë e policisë në MB.

Duka i Sussex-it argumentoi se ai duhet të ketë mbrojtje automatike për veten dhe familjen e tij sa herë që ata vizitojnë Mbretërinë e Bashkuar nga shtëpia e tyre në Kaliforni pasi autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar hoqën të drejtën në shkurt të vitit 2020, menjëherë pasi ai dhe Meghan u tërhoqën nga detyrat zyrtare mbretërore.

Princi Harry humbet betejën ligjore lidhur me çështjen e sigurimit të tij gjatë vizitave në MB

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore