Libra

Pse Princesha Diana ishte “lloji i veçantë i vajzës” që familja mbretërore e donte për nuse?


Ashtu si miliona njerëz të tjerë anembanë botës, autorja Wendy Holden thotë se ishte “e fiksuar” kur pa dasmën e Lady Diana Spencer me Princin e atëhershëm Charles.

Tani, pas një kërkimi të thelluar mbi jetën e princeshës së ndjerë Diana, teksa ajo vizatonte fotografinë e saj të të ndjerit mbretëror për një roman të ri të jetës së saj të jashtëzakonshme, Holden thotë se është befasuar se sa “ekstreme” ishte jeta e vërtetë mbretërore pas portave të pallatit.

“Ishte një përplasje mes aspiratave dhe ideve të ndryshme. Familja mbretërore donte që Charles të martohej sepse ai ishte 30 vjeç dhe ata donin një lloj të veçantë vajze”, tha Holden për People, transmeton AlbanianPost.

“Ajo duhej të ishte e re, duhej të ishte aristokrate dhe duhej të ishte pa të kaluar. Ishte një vendim shumë pragmatik. Ajo ishte praktikisht personi i vetëm që kishte mbetur. Ai kishte pasur kaq shumë të dashura deri atëherë”, shtoi ajo.

Duke folur në prezantimin e “The Princess” në Londër, Holden përshkroi pak nga veçoritë e këndvështrimit të Dianas.

“Nga këndvështrimi i saj ishte dashuria – ajo mendoi se ai do ta fshinte atë dhe do të bëhej një kalorës me një karikues të bardhë, gjithçka që ajo dëshironte gjithmonë. Nuk e kisha vlerësuar shkallën në të cilën ajo që pamë një ditë para dasmës nuk ishte paksa e ndryshme nga realiteti, por e kundërta e vërtetë”, tha ajo.

“Sa ekstreme ishte, sa dramatike ishte dhe sa e ndryshme ishte. Kjo ishte surprizë për mua”, shtoi autorja.

Në librin “The Princess”, Holden tregon historinë e fëmijërisë së Dianës, kohën e saj duke ndarë një apartament me shoqet në Londër, hyrjen e saj në jetën mbretërore dhe martesën e saj përfundimisht “të palumtur”.

Për autore si Holden, Diana – e cila vdiq pas një aksidenti automobilistik në Paris në gusht të vitit 1997 – ka kaluar nga të qenit një figurë bashkëkohore në një figurë historike.

Ajo thotë se ka pasur një ndryshim “brezësh” që i lejon asaj, si një shkrimtare e trillimeve historike, të banojë në atë hapësirë tani.

Dhe për librin e saj, Holden konsultoi shumë biografi, duke përfshirë “Diana: Historia e saj e Vërtetë” e Andrew Morton (e cila përdori shumë nga fjalët e Dianës), për të fituar një ndjenjë të një prej grave më ikonike të shekullit të 20-të.

Pra, si do të ishte ajo sot, ndërsa djemtë e saj Princi William dhe Princi Harry i drejtohen sfidave të tyre?

“Ato argumente, natyrisht, nuk do të kishin ndodhur kurrë nëse ajo do të ishte gjallë”, thekson Holden.

“Ajo kishte një sens të mirë humori, kështu që mbase do të kishte qenë në gjendje të zvogëlonte këto pozicione të ngulitura. Ajo do të kishte vendosur familjen mbi të gjitha dhe marrëdhëniet mbi të gjitha dhe do të përpiqej që ata të mos merrnin këto pozicione ekstreme”, përfundoi ajo.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore