Sport

Pse nuk ka kohë shtesë në çerekfinale apo gjysmëfinale të Kupës së Amerikës?


Lionel Messi - Vinicius Junior

Faza me eliminim direkt në Kupën e Amerikës 2024 do të fillojë të enjten në mbrëmje, por koha shtesë nuk do të përdoret për të vendosur ndeshjet që përfundojnë në barazim gjatë 90 minutave.

Pas një faze në grupe të mbushur me futboll cilësor, drama dhe surpriza, tani është koha që raundi me eliminim direkt i Kupës së Amerikës 2024 të fillojë.

Ndërsa peshat e rënda të Amerikës së Jugut, Argjentina, Kolumbia, Uruguai dhe Brazili kaluan të gjitha në çerekfinale siç pritej, Meksika, Kili dhe Shtetet e Bashkuara pësuan eliminime të befasishme në fazën e grupeve.

Mbrojtja e titullit nga Argjentina do të vijojë me çerekfinalet të enjten kur ata do të përballen me Ekuadorin në Hjuston, përpara se Venezuela të përballet me Kanadanë të premten në mbrëmje dhe Kolumbia të përballet me Panamanë të shtunën.

Pasi nuk arriti të kryesonte grupin, Brazili përballet me një detyrë të vështirë kundër një Uruguai në formë.

Të katër duelet janë të vështira dhe ekziston një mundësi e madhe që të paktën një ndeshje të mos zgjidhet në 90 minuta.

Koha shtesë zakonisht do të pasonte një ndeshje të barabartë pas 90 minutave, por jo në Kupën e Amerikës.

Kjo për shkak se rregulloret e turneut thonë se ndeshjet çerekfinale dhe gjysmëfinale që janë të barabarta pas 90 minutash duhet të vendosen me penallti.

Koha shtesë nuk do të përdoret as në play-off për vendin e tretë. E vetmja ndeshje me nokaut ku mund të përdoret koha shtesë është finalja.

Finalja e këtij viti do të zhvillohet në Miami më 15 korrik dhe mund të shohë rivalët e vjetër Argjentinën dhe Brazilin të përballen kokë më kokë.

Lionel Messi dhe Argjentina, që kërkojnë të fitojnë një turne madhor të tretë radhazi, kanë përvojë të fundit të ndeshjeve të barabarta që shkojnë direkt me penallti.

Përplasja e tyre gjysmëfinale me Kolumbinë në 2021 përfundoi 1-1, me “La Albiceleste” që mbizotëroi 3-2 te penalltitë që pasuan. Argjentina vazhdoi të mundi Brazilin 1-0 në finalen në “Maracana” të Rio de Zhaneiros.

Formati aktual i Kupës së Amerikës është i ngjashëm me atë të Kampionatit Evropian përpara zgjerimit të 2016-ës.

Në fazën e grupeve hynë 16 skuadra dhe u ndanë në katër grupe me nga katër. Dy skuadrat e para nga secili grup kaluan në çerekfinale, me fituesit e grupeve të çiftuara me ekipet e vendit të dytë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore