Lajme

Pse Nasrallah po e fut Qipron në luftën e tij


Hassan Nasrallah nuk kënaqet me kërcënimin e Izraelit.

Të mërkurën, sekretari i përgjithshëm i Hezbollahut arriti një moment historik: për herë të parë që nga fillimi i luftës në Gaza dhe Libanin e Jugut, ai kërcënoi hapur Qipron.

Një pozicion që është befasues.

Së pari sepse pavarësisht marrëdhënieve të mira me Tel Avivin, Nicosia nuk është e përfshirë drejtpërdrejt në konflikt.

Më pas, sepse fjalët e numrit një të Hezbollahut mjaftojnë për të ngjallur frikën e një përkeqësimi të marrëdhënieve të mira të shtetit libanez me ishullin, të cilit i është drejtuar për të zgjidhur krizat e rënda, duke filluar me atë të emigrantëve dhe refugjatëve sirianë.

Për të gjitha këto arsye, kërcënimet e Hassan Nasrallahut kanë ngjallur reagime të forta si në skenën politike ashtu edhe në mediat sociale, por mbi të gjitha pikëpyetje, veçanërisht për motivet e kësaj retorike luftarake.

“Ne paralajmërojmë Nikocia-n: hapja e aeroporteve dhe bazave qipriote ndaj armikut izraelit për të shënjestruar Libanin do të thotë se qeveria qipriote është një palë në luftë”, tha numri një i Hezbollahut në fjalimin e tij të mërkurën, pasi kishte raportuar “informacione të caktuara” sipas të cilit ushtarët izraelitë po stërvitin në ishull.

Ai këto komente i bëri në një kohë kur kërcënimi i luftës rajonale po bëhet gjithnjë e më serioz.

Por në qarqet qipriote, qëllimi i këtyre deklaratave po zvogëlohet.

“Hassan Nasrallah i bëri këto kërcënime sepse Qipro ka qenë mik i Izraelit për disa vite”, shpjegon Charlie Charalambous, një analist politik qipriot.

Nuk duhet harruar gjithashtu fakti se në Qipro ka shumë turistë dhe banorë izraelitë, përfshirë investitorë.

Natyrisht, e gjithë kjo nuk është për t’i kënaqur personalitetin shiit, i cili kështu donte t’i dërgonte një mesazh mosbesimi Tel Avivit: Ai dëshiron t’u bëjë të qartë udhëheqësve izraelitë, por edhe evropianëve dhe të gjithë lojtarëve në rajon, se interesat e shtetit hebre dhe të qytetarëve të tij janë në vështrimin e tij kudo që janë.

“Prandaj është në interesin e të gjithëve, përfshirë Qipron dhe BE-në, që të punojmë për një armëpushim sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Joe Macaron, specialist i Lindjes së Mesme.

Disa muaj më parë qarkulluan raporte se Tel Avivi kishte blerë një port qipriot nga frika se Hezbollahu do të shkatërronte portin e Haifës, brenda rrezes së raketave të tij.

Nga ana e tij, Kosta Costanti, gjithashtu një ekspert politik qipriot, thekson qasjen e ekuilibruar të ishullit ndaj këtij konflikti rajonal.

“Ndërsa është krenare për marrëdhëniet e saj me Izraelin, Qiproja, veçanërisht në nivelin popullor, gjithmonë ka simpatizuar popullin palestinez dhe ka qenë në favor të zgjidhjes me dy shtete”, tha ai.

Sipas Charlie Charalambous, deklaratat e Hassan Nasrallah, për të mos thënë të paktën, kanë habitur qipriotët.

Sidomos pasi jemi aktivë si pjesë e përpjekjeve për ndërprerjen e armiqësive në Gaza, nënvizon ai.

“Izraelitët mund të përdorin një nga bazat ushtarake në ishull, por nën sovranitetin britanik dhe për stërvitje ushtarake. Por nuk ka asnjë informacion zyrtar në këtë nivel”, thotë ai.

Brukseli në pikëpyetje

Por askush nuk ka iluzione.

Mesazhi i Nasrallahut nuk i drejtohet (vetëm) Nikoca-s por edhe Brukselit, Qiproja është anëtare e Bashkimit Evropian.

“Kjo është një mënyrë që lideri i Hezbollahut t’i bëjë thirrje BE-së që të mbështesë palestinezët në këtë konflikt”, thotë Costanti, duke kujtuar se Qiproja është shteti evropian më i afërt me Izraelin dhe Libanin gjeografikisht.

“Kjo është arsyeja pse ai zgjodhi t’i drejtohej Qipros, dhe jo një vendi tjetër të tretë”, tha ai.

“Komentet e Hassan Nasrallah u bënë tituj në gazetat dhe televizionet të mërkurën dhe të enjten. Por unë mendoj se nesër askush nuk do të flasë për këtë”.

Për më tepër, të gjithë janë dakord: polemika e ndezur nga Hassan Nasrallah nuk do të çojë në një krizë diplomatike mes dy vendeve.

“Sidomos pasi Qipro është e vetëdijshme se Hezbollahu nuk është qeveria libaneze”, shpjegon Costanti.

Kjo dëshirë për qetësim u shfaq edhe në një deklaratë për shtyp të publikuar të mërkurën në mbrëmje nga presidenti qipriot, Níkos Christodoulídis.

“Qiproja nuk është e përfshirë në një konflikt ushtarak dhe është pjesë e zgjidhjes dhe jo e problemit”.

Marrë nga “Lorient Le Jour”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore