Lajme

Pse Kanadaja po i ndalon blerësit e huaj të shtëpive?


Kanadaja ka ndaluar shumicën e joshtetasve dhe kompanive me pronësi të huaj të blejnë shtëpi në të gjithë vendin, por ekspertët pyesin nëse vetëm ndalimi do të jetë në gjendje të përmbushë qëllimin e Otava-s për të ulur çmimet kanadeze të banesave.

Ligji i ri i strehimit, i cili hyri në fuqi më 1 janar, ndalon “blerjen e pronës së banimit nga jo-kanadezët” për një periudhë dyvjeçare.

Masa përfshin përjashtime për banorët e përhershëm dhe refugjatët, ndër të tjera. Por blerësit e shtëpive që shkelin ligjin mund të përballen me mijëra dollarë gjoba, si pjesë e përpjekjeve të qeverisë për të “frenuar pronësinë e huaj joproduktive”.

“Nëpërmjet këtij legjislacioni, ne po marrim masa për të siguruar që banesat janë në pronësi të kanadezëve, për të mirën e kujtdo që jeton në këtë vend”, tha Ahmed Hussen, ministri kanadez i strehimit dhe diversitetit dhe përfshirjes, në një deklaratë muajin e kaluar.

Ligjvënësit kanadezë miratuan ndalimin në qershor të vitit të kaluar, në përgjigje të rritjes së kostove të strehimit në qytetet e mëdha anembanë Kanadasë.

Çmimet e shtëpive ishin rritur për vite, por arritën lartësi të reja gjatë pandemisë COVID-19, të nxitura pjesërisht nga normat e ulëta të interesit dhe të ardhurat më të larta të disponueshme.

Qiratë gjithashtu kanë qenë në rritje, duke çuar shumë njerëz jashtë, veçanërisht në qendrat urbane.

Thomas Davidoff, drejtor i Qendrës për Ekonominë Urbane dhe Pasuri të Paluajtshme në Universitetin e Kolumbisë Britanike (UBC), tha se ligji i ri ka të ngjarë të bëjë pak në Toronto dhe Vankuver, dy nga qytetet më të mëdha të Kanadasë dhe tregjet më të shtrenjta të pasurive të paluajtshme. Taksat e rritura provinciale kanë synuar tashmë blerjen e shtëpive të huaja atje, tha ai.

Megjithatë, Davidoff tha për “Al Jazeera” se ulja e kërkesës në përgjithësi pritet të çojë në çmime më të ulëta dhe ndalimi mund të ketë një efekt në qytetet kanadeze që nuk vendosin tashmë taksa të larta për investimet e huaja në pasuri të paluajtshme.

Ndalimi i pronësisë së huaj është një nga disa politika të strehimit të miratuara nga qeveria e kryeministrit Justin Trudeau, e cila zbuloi strategjinë e parë kombëtare të strehimit të Kanadasë në vitin 2017.

Plani 10-vjeçar, shumë miliardë dollarësh synon të ndihmojë në ndërtimin e shtëpive të reja – duke përfshirë Kanadezët me të ardhura të ulëta – dhe ofrojnë përfitime tatimore dhe stimuj të tjerë për blerësit e rinj.

Strehimi i përballueshëm ishte gjithashtu pjesë e buxhetit federal të vitit të kaluar, me Trudeau që tha se investimet e reja “do ta vënë pronësinë e shtëpisë në dispozicion për më shumë kanadezë, do të mbrojnë qiramarrësit dhe blerësit dhe do të zgjerojnë banesat indigjene në të gjithë vendin”.

Ndalimi i ri zbatohet për pronat me tre njësi ose më pak, si dhe për pjesët e shtëpive gjysmë të ndara dhe godinave që ndodhen brenda dhe rreth “zonave metropolitane të regjistrimit”, ku ka qenë pjesa më e madhe e shqetësimit rreth rritjes së kostove vitet e fundit.

Në mars 2021, Shoqata Kanadeze e Pasurive të Paluajtshme tha se kostoja mesatare kombëtare e blerjes së një shtëpie kishte arritur një rekord prej 524 mijë e 324 dollarë një rritje prej 31,6 për qind nga viti 2020. Ky hap u nxit kryesisht nga vlerat e pronave në dhe rreth Vankuverit dhe Toronto.

Një muaj më vonë, një sondazh i Bankës Mbretërore të Kanadasë zbuloi se 36 për qind e jo blerësve të shtëpive të moshës nën 40 vjeç kishin hequr dorë nga shpresa për të zotëruar ndonjëherë një pronë.

Pronarët e huaj përbëjnë vetëm një pjesë të vogël të tregut kanadez të pasurive të paluajtshme. Sipas Statistikave të Kanadasë, një faqe interneti qeveritare, jorezidentët zotëronin 2.2 për qind të pronave rezidenciale në Ontario dhe 3.1 për qind në Britani

Ndërkohë, rritja e vazhdueshme e normave të interesit së bashku me ngadalësimin e kërkesës kanë bërë që çmimet të bien lehtësisht, duke rritur optimizmin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore