Muzikë

Pse hyrja e Beyonce në zhanrin e muzikës ‘country’ ka kuptim të plotë?


Në mënyrë të vërtetë spektakolare, Beyonce njoftoi publikimin e dy këngëve të reja në fundjavën e kaluar në “Super Bowl 2024”, derisa lançoi prurjet e zhurmshme të zhanrit ‘country’ që lënë të nënkuptojnë atmosferën e albumit të saj të ardhshëm.

Këngët, “Texas Hold ‘Em” dhe “Sixteen Carriages”, u publikuan nga këngëtarja menjëherë pas shfaqjes së “Super Bowl Halftime”, dhe u shoqëruan me video vizualizuese në YouTube, shkruan CNN, transmeton AlbanianPost.

Kopertina e “Texas Hold ‘Em” nga Beyonce.

Beyonce e pasoi këtë me shpalljen e albumit të saj të tetë solo në studio, “Renaissance Act II”, dhe për habinë e askujt, projekti i ri shkaktoi një reagim të jashtëzakonshëm në mediat sociale dhe më gjerë.

Moda e frymëzuar nga veshjet perëndimore tashmë është paraqitur dukshëm në pamjet për muzikën e saj të re dhe në stilin e saj në ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Grammy” të këtij muaji dhe javën e modës në Nju Jork, por këngëtarja ka festuar më parë historinë e kaubojve në kampanjën e saj “IVY Park x Adidas” në vitin 2022.

Beyonce, “IVY Park x Adidas”, 2022.

Ndërsa dëgjuesi i rastësishëm mund të jetë i befasuar dhe ndoshta edhe në mëdyshje në lidhje me drejtimin më të fundit muzikor të Beyonce – që vjen pas “Renaissance” të njohur me një rrymë absolutisht tjetër – baza e saj besnike e fansave që e quajnë veten ‘Beyhive’ e dinë se ndryshimi dhe evolucioni kanë qenë gjithmonë në krye të artit të saj.

Ata gjithashtu e dinë se kjo nuk është hera e parë që Beyonce ka futur copëza të muzikës ‘country’ në këngët e saj.

Ky përditësim i fundit është në fakt një përparim organik për fituesen e 32 çmimeve “Grammy”, muzika e së cilës ka rrënjë të thella në vendlindjen e saj në Houston, Teksas.

Beyonce tërhoqi veshët e dëgjuesve të muzikës ‘country’ në vitin 2016 me publikimin e këngës së saj “Daddy Lessons”, marrë nga albumi i saj i gjashtë në studio “Lemonade”.

Kënga bëri një përshtypje të tillë te audienca e muzikës ‘country’ dhe artistja ikonike madje bashkoi forcat me grupin “The Chicks” në 50-vjetorin e “Country Music Awards” për një performancë live të “Daddy Lessons”.

Momente të tjera të dukshme kur Beyonce eksploroi zhanrin e muzikës ‘country’ përfshijnë këngët “That’s Why You’re Beautiful”, “Satellites” dhe “Smash into You” nga albumi i saj i suksesshëm i vitit 2008 “I Am Sasha Fierce”.

Me kitarat me goditje, ato balada treguan cenueshmërinë e saj dhe veçanërisht shkathtësinë e saj, vetëm një aluzion për gjërat që do të vijnë.

Albumi i Beyonce “Renaissance Act II” do të publikohet më 29 mars.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore