Euro 2024

Pse futbolli mund (thjesht) të kthehet në shtëpi, në Austri


Pak rezultate në kampionatin evropian të futbollit në vazhdim kanë rënë në sy po aq sa triumfi 3-2 i Austrisë ndaj Holandës më 25 qershor. Fitorja do të thoshte që austriakët kryesuan grupin, duke lënë pas emra si Franca dhe Polonia, si dhe burrat me portokalli.

Pasi e kanë nisur turneun pa shumë zhurmë, tani ata janë, mund të themi, ndër favoritët. Ata janë gjithashtu duke tërhequr lavdërime për stilin e tyre të gjallë dhe sulmues të lojës. Siç tha një gazetar futbolli, “Ata janë të shpejtë, janë argëtues dhe janë shumë të mirë për t’u parë”.

Në këtë formë, ata do të shijojnë shanset e tyre në ndeshjen e parë me eliminim direkt kundër Turqisë më 2 korrik, me një ndjenjë optimizmi me të cilën nuk janë mësuar.

Austria nuk ka kaluar në fazat e fundit të një turneu madhor për 90 vjet; në vitin 1992 ata madje arritën të humbnin nga Ishujt Faroe. Megjithatë, nëse ata shkojnë deri në fund, futbolli modern me të vërtetë do të kthehet në shtëpi. Sepse loja siç dihet sot u shpik të paktën pjesërisht në kafenetë elegante të Vjenës, kryeqytetit austriak.

Ashtu si në shumë vende, futbolli u prezantua në Austri nga emigrantët anglezë. Fillimisht, ata formuan një klub kriket (sigurisht) në Vjenë, por më pas filluan të luanin futboll, në terrenin e pasurisë së Baron Rothschild.

Kështu lindi “Klubi i parë i kriketit dhe futbollit të Vjenës”, i cili në nëntor 1894 u rreshtua kundër “Vienna Football Club” për ndeshjen e parë zyrtare të vendit. (Për informacion, lojtarët e kriketit mundën futbollistët 4-0.)

Loja filloi shpejt dhe kampionati i ligës së parë u luajt në sezonin 1911-12. Megjithatë, loja relativisht e thjeshtë, muskulore e importuar nga Britania iu nënshtrua një transformimi dramatik në Vjenë, duke u shfaqur si një betejë e sofistikuar e zgjuarsisë, duke vendosur formacione të reja, më të rrjedhshme të lojës (të quajtura “Rrotullimi Danubian”) që kërkonin gjithashtu një racë të re lojtarësh.

Sipas Jonathan Wilson, një historian i taktikave të futbollit, që të ndodhte kjo, “loja duhej të merrej nga një klasë shoqërore që teorizonte dhe dekonstruktonte instinktivisht, që ishte planifikimi në mënyrë abstrakte me reagimin në fushë dhe, më e rëndësishmja, kjo nuk pësoi asgjë nga mosbesimi ndaj intelektualizmit që mund të gjendej në Britani”.

Ajo “klasë sociale” përbëhej nga vienezët brilantë, shpesh hebrenj, të cilët në atë kohë rishpiknin pothuajse gjithçka, nga mjekësia te muzika, arti dhe ekonomia, si dhe futbolli. Ishte një grup që përfshinte njerëz si Sigmund dhe Anna Freud, Arnold Schoenberg, Karl Popper dhe Ludwig von Mises.

Intelektualë dhe artistë u përzien së bashku me tifozët e futbollit në mjedisin unik demokratik të rreth 600 kafeneve të Vjenës. Gazetarët e futbollit, kritikët e operës dhe teatrit u mblodhën në “Ring Cafe”, i përshkruar si një “parlament revolucionar i miqve dhe fanatikëve të futbollit”.

Vetë klubet adoptuan kafenetë e tyre: Rapid Vienna “Cafe Holub”, Austria Vienna “Parsifal”. Këtu, një Wiener Melange, nuk është aq e zakonshme sa në vendet e tjera.

Idhulli i kulturës së kafeneve të Vjenës ishte Matthias Sindelar. “Pele i Austrisë” ishte mishërimi i llojit të ri të futbollit. Në vend të qendërsulmuesit të zakonshëm, Sindelar ishte një gjeni, krijues, i mbiquajtur “der Papierene” (njeriu i letrës) për aftësinë e tij për të kaluar nëpër mbrojtje, paraardhësi i “maestros” modern të mesfushës si Luka Modric apo Bernardo Silva.

Ishte një kritik i admiruar i teatrit, Alfred Polgar, i cili shkroi se Sindelar kishte “tru në këmbë”.

Fillimisht, menaxheri austriak, Hugo Meisl, hezitoi të luante Sindelar-in, por zhurma nga “Ring Cafe” u bë e tepërt. Rezultatet e përfshirjes së tij ishin spektakolare. E njohur me dashuri si “das Wunderteam” (ekipi i mrekullive), Austria mahniti botën e futbollit duke mundur Skocinë 5-0 në 1931, Gjermaninë 6-0 dhe më pas Anglinë, më në fund, në 1936. Austria gjithashtu arriti në gjysmëfinale të Kupës së Botës në 1934.

Epoka e artë mori fund në mars 1938 me “Anschluss”, kur Gjermania e Hitler-it pushtoi fqinjin e saj jugor. “Das Wunderteam” nuk ishte më dhe Sindelar, një socialist i vendosur, vdiq në rrethana të dyshimta në banesën e tij në janar 1939.

Megjithatë, ekipe të tjera evropiane, si Italia, kishin parë dhe mësuar. Që skuadrat filluan të flasin për të luajtur me filozofi të ndryshme i detyrohet shumë Vjenës.

Nëse Austria do të përparojë në Euro 2024, do të jetë një shfajësim i vonë dhe i lavdishëm i “der Papierene” dhe futbollit si një vals.

 

Marrë nga “The Economist”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore