Vende

Pse do të duhej të planifikoni një vizitë në Talin të Estonisë?


E vendosur në veri të Evropës, midis Rusisë dhe Letonisë, Estonia vazhdon të mbetet ndër ato vende që ka çfarë të ofrojë për vizitorët nga e gjithë bota.

Kryeqyteti i saj, Talini, është një nga qytetet më të bukura në rajon, i mbushur me mure mesjetare, kulla të larta kishash, rrugë me kalldrëm dhe sheshe piktoreske.

Kjo perlë e fshehur përmban ndikime skandinave, ruse dhe evropiane lindore dhe është ikja e përsosur e qetë evropiane.

Qyteti ka diçka për t’u ofruar të gjithëve, nga adhuruesit e historisë e deri tek artistët.

Talini i Vjetër, Estoni.

Talini i Vjetër, apo ai klasik është një nga qytetet më të bukura mesjetare në Evropë. Rrugët e saj të ngushta janë plot me arkitekturë dhe kulturë unike.

Tallini është i rrethuar nga muret origjinale mesjetare të shekullit të 14-të që mbulojnë një pjesë të qytetit.

Mund të hyni përmes Portës Viru dhe të eksploroni ndërtesat, restorantet dhe kafenetë e shumta të bukura.

Mos humbisni sheshin mahnitës të Town Hall, një treg plot gjallëri, veçanërisht gjatë Krishtlindjeve, kur aty krijohet një ambient përrallor Krishtlindjesh.

Mbani një vëzhgim për farmacinë më të vjetër që funksionon në Evropë, e nisur në vitin 1422, dhe për turnetë në këmbë falas ku mund të eksploroni historinë dhe mitet e qytetit të vjetër.

Estonia njihet për shumë pjata të shijshme tradicionale që duhet t’i provoni, të tilla si leivasupp (ose “supë buke”), mannavaht (një krem ​​me bollgur dhe fruta) dhe bukë thekre të zezë.

Megjithatë, një nga arsyet më të mira për të vizituar Tallinin janë restorantet e shumta emocionuese.

Duke u mburrur me disa nga restorantet më të mira në shtetet baltike, ju mund të merrni gjithçka nga ushqimi nordik dhe ushqimet tradicionale deri tek ato indiane dhe meksikane.

Një nga zonat më të mira në qytet për ushqime është distrikti Kalamaja. Qyteti është gjithashtu plot me bare dhe klube nate.

Toompea Hill është një nga zonat më të mira për t’u vizituar në Talin.

Është shtëpia e platformës së shikimit Kohtuotsa, e cila ofron pamje të mahnitshme të qytetit dhe portit.

Aty pranë gjendet Katedralja e bukur Alexander Nevsky e ndërtuar në vitin 1900.

Ju gjithashtu mund të vizitoni kështjellën Toompea të shekullit të 18-të dhe kullën e topave ‘Kiek in de Kök’, e cila është pika fillestare e një sistemi të fshehur tunelesh që kalon nëpër kodrën Toompea.

Përveç Katedrales Alexander Nevsky, Talini, si shumë qytete të tjera evropiane, është shtëpia e shumë kishave dhe katedraleve magjepsëse.
Një nga më të rëndësishmet është St. Kisha e Olaf-it, ndërtesa më e madhe mesjetare e qytetit.

E ndërtuar në shekullin e 13-të, kullat e saj ofrojnë pamje spektakolare mbi qytetin e vjetër të Talinit.

Pothuajse nga ajo epokë është Kisha Oleviste, dikur ndërtesa më e lartë në Evropën mesjetare, dhe Katedralja gotike e Shën Marisë, katedralja më e vjetër e vendit.

Ju gjithashtu mund të vizitoni po ashtu edhe kishën madhështore të St. Kisha Ortodokse e Nikollës.

Parku më i madh i Talinit, Kadriorg Park, është gjithashtu një nga më të mëdhenjtë dhe më të bukurit në Evropë.

Ai daton në vitin 1718 dhe rrethon pallatin Kadriorg që u ndërtua nga Cari rus, Pjetri i Madh.

Parku tani është shtëpia e disa muzeve, duke përfshirë Muzeun e Artit Kadriorg të vendosur në pallat dhe Memorialin Russalka.

Dashamirët e artit mund të vizitojnë gjithashtu qytetin kreativ Telliskivi për të eksploruar anën krijuese të Talinit.

Atje, magazinat e vjetra janë kthyer në butikë, restorante, ambiente me muzikë live dhe kafene, të gjitha të zbukuruara me art unik rrugor.

Talini është gjithashtu i njohur për muzetë e tij të shumtë që eksplorojnë historinë dhe kulturën estoneze.

Midis tyre është Muzeu i mrekullueshëm i Historisë Estoneze i vendosur në Sallën e Madhe të Guild-it të shekullit të 15-të, e cila ka ekspozita që datojnë që nga kohërat parahistorike si dhe Muzeu i Hapur Estonez kushtuar jetës së përditshme të fshatarëve midis shekujve 18 dhe 20.

Edhe artdashësit kanë shumë për të parë. Përveç Muzeut të Artit Kadriorg, qyteti është gjithashtu shtëpia e Kunstimuuseum, muzeu më i madh i artit në shtetet baltike, i cili strehon shumë kryevepra të vjetra, përfshirë Muzeun e Artit Kumu, për një pamje më moderne të artit.

Ju gjithashtu mund të vizitoni muzeun detar të Lennusadam Seaplane Harbor dhe Muzeun e KGB-së për të eksploruar pajisjet dhe historinë ushtarake.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore