Lajme

Pse do ta vizitojë Kinën Antony Blinken?


Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken do të vizitojë Kinën të dielën, ndërsa Pekini dhe Uashingtoni përpiqen të ecin përpara me afrimin pas një viti veçanërisht të tensionuar.

Blinken fillimisht ishte planifikuar të vizitonte Kinën në shkurt, por udhëtimi i tij u vonua pasi Shtetet e Bashkuara rrëzuan një të ashtuquajtur “balonë spiune kineze” që u gjet duke fluturuar mbi territorin amerikan dhe që thuhet se po mblidhte inteligjencë në vendet ushtarake vendase.

Blinken është zyrtari më i lartë amerikan që viziton Kinën që nga viti 2019 dhe sekretari i parë i shtetit që nga udhëtimi i Mike Pompeo në 2018, mes luftës tregtare të Presidentit të atëhershëm Donald Trump me Pekinin. Blinken pritet të takohet me ministrin e Jashtëm kinez Qin Gang ose kryediplomatin Wang Yi.

Është e paqartë nëse ai do të takohet me presidentin kinez Xi Jinping siç bëri Pompeo në qershor 2018, por do të ishte e rëndësishme pasi Xi u takua në Pekin me themeluesin e Microsoft, Bill Gates.

Fokusi kryesor i udhëtimit të Blinken do të jetë rivendosja e “kanaleve të komunikimit” për të “adresuar keqperceptimet dhe parandalimin e llogaritjeve të gabuara”, duke siguruar gjithashtu që konkurrenca midis superfuqive rivale të mos kalojë në “konflikt”, sipas Daniel Kritenbrink, ndihmës sekretar i shtetit për çështjet e Azisë Lindore dhe Paqësorit.

Këto ka të ngjarë të mos jenë fjalë boshe nga Departamenti i Shtetit i SHBA.

Muajin e kaluar, një avion luftarak kinez për pak u përplas me një aeroplan vëzhgimi amerikan që fluturonte mbi hapësirën ajrore ndërkombëtare në Detin e Kinës Jugore, me Komandën e Paqësorit të SHBA që pretendonte se piloti kinez kishte manovruar në një “mënyrë agresive të panevojshme”.

Incidenti ishte vetëm i fundit midis dy fuqive, marrëdhënia e të cilave u përkeqësua nën administratën Trump dhe ka mbetur e tillë edhe nën Presidentin Joe Biden.

Uashingtoni dhe Pekini tani mund të jenë gati për një shkrirje, tha Ryan Hass, një bashkëpunëtor i lartë në Institutin Brookings, i cili e përshkroi udhëtimin e Blinken si “fazën e parë të një procesi eksplorues” nga të dy palët për të parë nëse ata mund të përmirësojnë marrëdhëniet e tyre.

“As presidenti Biden dhe as presidenti Xi nuk përfitojnë nga një perceptim i përshkallëzimit të arratisur në marrëdhëniet SHBA-Kinë. Në të njëjtën kohë, asnjëri nuk dëshiron të shihet si zbutje e qasjes së tyre ndaj tjetrit”, tha Hass për Al Jazeera.

Vizita vjen pas angazhimeve të fundit duke përfshirë një telefonatë midis Blinken dhe Ministrit të Jashtëm Qin dhe një takim midis zyrtarëve të lartë të SHBA-ve dhe Kinës në Pekin. Në maj, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-ve, Jake Sullivan u takua me diplomatin e lartë kinez Wang Yi në Vjenë për “bisedime të sinqerta”.

Megjithatë, Pekini refuzoi një takim midis zyrtarëve ushtarakë amerikanë dhe kinezë në forumin e sigurisë Shangri-La në Singapor muajin e kaluar, me sa duket për shkak të refuzimit të Biden për të hequr sanksionet ndaj Ministrit të Mbrojtjes të Kinës, Li Shangfu, të cilat janë vendosur që nga viti 2018.

Në fillim të kësaj jave, Wall Street Journal raportoi se Kina po planifikonte të ndërtonte një bazë të re spiunazhi në Kubë, vetëm 145 kilometra (90 milje) nga kontinenti i SHBA-ve – megjithëse zyrtarët amerikanë e tërhoqën këtë histori, duke e përshkruar atë si një “çështje të vazhdueshme”.

Blinken gjithashtu ka të ngjarë të ngrejë çështje duke përfshirë amerikanët e arrestuar në Kinë dhe rrjedhën e paligjshme të fentanilit nga Kina në SHBA, të cilat diplomatë të tjerë e kanë ngritur në takimet e fundit.

Nga ana e tij, Pekini do të jetë i prirur të diskutojë tarifat e SHBA-së mbi mallrat kineze dhe sanksionet ndaj zyrtarëve të rangut të lartë, si dhe numrin në rritje të kompanive kineze ose të ndaluara të bëjnë biznes me SHBA-në ose të vendosura në tregtinë e Departamentit të Tregtisë së SHBA-ve duke kufizuar “Lista e entiteteve”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore