Aplikacione

Provoni të dalloni: Imazhet e krijuara me AI vs fotografitë e vërteta


Ndryshimi midis imazheve të prodhuara nga AI dhe atyre “të vërteta” bëhet gjithnjë e më i vështirë për t’u dalluar në kohën kur platformat me teknologjinë e AI kanë bërë më të lehtë krijimin dhe manipulimin e imazheve.

Me ndihmën e AI, krijimi i përmbajtjeve të ndryshme, përfshirë imazhe, ka pësuar një shpejtësi të madhe, duke i bërë ato vështirë të dallueshme nga fotografitë reale.

Në disa shembuj të mëposhtëm, do të provoni të dalloni mes një imazhi të prodhuar nga AI dhe një fotografie “të vërtetë”.

Përgjigjet janë të përcaktuara për secilin imazh për t’ju ndihmuar të kuptoni origjinën e tyre.

Imazhi i një lugine me mjegullën që rri pezull u krijua me AI.

Zona piktoreske në Kaliforni – një fotografi e vërtetë.

Imazhi i njerëzve në teatrin Steve Jobs të Apple – një fotografi e vërtetë.

Çifti para “Golden Gate Bridge” është imazh i krijua nga AI.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore