Sport

Provedel hyn në histori dhe shpëton Lazio-n nga humbja


Portieri i Lazio-s, Ivan Provedel, siguroi një pikë vendimtare për skuadrën e tij në momentet mbyllëse të ndeshjes së grupit E të Ligës së Kampionëve kundër Atletico Madrid-it të martën, kur shënoi me kokë gol, duke i dhënë skuadrës së tij një barazim 1-1.

Pesë minuta pas akordimit të shtesës, portieri, pasi doli në fushë për një goditje të fundit nga këndorja, shënoi me kokë një krosim nga Luis Alberto me një nga prekjet e fundit të lojës.

Provedel u bë portieri i parë që shënon në një ndeshje të Ligës së Kampionëve që kur Nigeriani Vincent Enyeama arriti suksesin për Hapoel Tel Aviv 13 vjet më parë, dhe vetëm i katërti në përgjithësi.

Goli i Provedel ishte i gjashti i një portieri në Champions League dhe i dyti nga loja e hapur, pasi Sinan Bolat shënoi për Standard Liege kundër AZ Alkmaar në vitin 2009.

Pati gjithashtu dramë në takimin tjetër të Grupit E, pasi golat e Calvin Stengs dhe Alireza Jahanbaksh panë që Feyenoord të fitonte 2-0 ndaj Celtic, i cili e përfundoi ndeshjen me nëntë lojtarë.

Goditja e lirë e Stengs u fut në shtëpi për t’i dhënë epërsinë skuadrës holandeze në pjesën e parë të pjesës së parë dhe lojtarët e Brendan Rodgers u shpërndanë pas intervalit pasi Gustaf Lagerbielke dhe Odin Thiago Holm morën karton të kuq.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore