Sport

Prokurorët nga Barcelona, kërkojnë dy vjet burg dhe gjobë prej 10 milionë eurosh për Neymar


Foto: REUTERS/Albert Gea

Ylli i futbollit të Paris Saint-Germain, Neymar dhe tetë të tjerë dolën në gjyq në Barcelonë të hënën të akuzuar për mashtrim dhe korrupsion lidhur me transferimin e lojtarit te Barcelona nga Santos në vitin 2013.

Neymar, i cili mbërriti në qytet herët të hënën, kaloi rreth dy orë në gjykatën e Barcelonës para se të lirohej nga gjyqtari nga pjesa tjetër e seancës së ditës.

Ai është planifikuar të dëshmojë të premten.

Prokurorët spanjollë po kërkojnë një dënim me dy vjet burg dhe një gjobë prej 10 milionë eurosh (9.8 milionë dollarë) për Neymar.

Ata po kërkojnë gjithashtu një dënim me pesë vjet burg për ish-presidentin e Barcelonës, Sandro Rosell dhe një gjobë prej 8.4 milionë euro për klubin.

Çështja përqendrohet në pretendimin e bërë nga firma braziliane e investimeve DIS, e cila zotëronte 40% të të drejtave ekonomike të Neymar kur ai ishte në Santos, se ajo humbi shkurtimin e drejtë nga transferimi i lojtarit sepse vlera e marrëveshjes ishte nënvlerësuar.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore