Lajme

Projektligji i ndihmës për Ukrainën dhe Izraelin në rrugën e duhur për t’u miratuar në Senat


18 senatorë republikanë iu bashkuan demokratëve të dielën në votim për të avancuar një projektligj të sigurisë kombëtare prej 95 miliardë dollarësh që përmban fonde për Ukrainën dhe Izraelin.

Çka e ka vendosur projektligjin në rrugën e kalimit të dhomës në fillim të kësaj jave, në atë që mund të shihet si një qortim për komentet e ish-presidentit Donald Trump që tallnin aleancën e NATO-s.

Kryetari Mike Johnson nuk ka gjasa të marrë legjislacionin nëse ai përfundimisht kalon në Senat.

Senatori Thom Tillis tha se një “zgjedhje e dukshme” për të përmirësuar shanset e projektligjit në Dhomën e Përfaqësuesve do të ishte që demokratët të përdorin një peticion shkarkimi për të anashkaluar vullnetin e Johnson.

Senatori Markwayne Mullin tha se po zhvillohen diskutime me ligjvënësit e Dhomës për të ndjekur një rrugë të tillë.

Legjislacioni, i cili gjithashtu përmban 10 miliardë dollarë në ndihmë humanitare dhe fonde për Indo-Paqësorin, përfshirë Tajvanin, ishte shtyrë në negociata mujore për t’i bashkangjitur reformave dypartiake kufitare, të cilat shumica e republikanëve votuan për ta bllokuar javën e kaluar pasi Trump sinjalizoi pakënaqësia me përpjekjet.

Trump u përpoq përsëri mbi procedurat pasi disa republikanë u distancuan nga komentet e tij në një tubim të fushatës të shtunën, kur tha se do të shpërfillte traktatin e NATO-s midis SHBA-ve dhe aleatëve dhe do të “inkurajonte” një pushtim rus të atyre aleatëve nëse ata nuk do të ishin duke shpenzuar mjaftueshëm para për mbrojtjen e tyre.

Trump tha se ai i tha një presidenti të një vendi të NATO-s se “nuk do ta mbronte” vendin e tyre nëse Rusia e sulmonte, sepse vendi i tyre nuk po shpenzonte mjaftueshëm për mbrojtjen.

“Në fakt, unë do ta inkurajoja Rusinë të bënte çfarëdo që të donte”, tha Trump se i kish thënë atij presidenti.

Senatori Mark R. Warner, kryetar i Komitetit të Inteligjencës, i quajti komentet “sinqerisht të frikshme”.

Ai tha se ato do të inkurajonin presidentin rus Vladimir Putin teksa ai bënte luftë kundër Ukrainës.

Senatori Chris Murphy tha se Trump po “i sinjalizonte” Putinit se do t’i ‘dorëzonte’ Ukrainën nëse ai bëhej president.

Senatorët riafirmuan angazhimin e tyre ndaj NATO-s dhe për dërgimin e ndihmës prej 60 miliardë dollarësh për Ukrainën në katin e Senatit.

Ukraina nuk është anëtare e traktatit, por shumë vende anëtare të NATO-s janë bashkuar për të ndihmuar kombin evropian të shmangë pushtimin e Rusisë dy vjet më parë.

Disa republikanë thanë se nuk besonin se Trump po sugjeronte se do të mbështeste një sulm ndaj një aleati të NATO-s, por thjesht po i inkurajonte ata të paguanin pjesën e tyre.

Senatori Rand Paul tha se ai do të ngadalësonte miratimin e projektligjit të ndihmës së huaj sa më shumë që të ishte e mundur, gjë që po vonon votimin përfundimtar.

Kurse senatori Bernie Sanders ishte i vetmi anëtar i grupit demokratik që votoi kundër ndihmës, duke përmendur numrin e lartë të vdekjeve civile dhe fatkeqësinë humanitare që po shpaloset në Gaza.

Në mungesë të marrëveshjes së të gjithë senatorëve për të ecur përpara më shpejt, legjislacioni duhet të votohet sërish të hënën në mbrëmje, me 60 orë më shumë debat, përpara se të votojë për kalimin përfundimtar, me gjasë të mërkurën herët në mëngjes.

Senatorët e Partisë Republikane kanë qenë thellësisht të ndarë për mënyrën se si të procedohet me paketën e ndihmës për Izraelin dhe Ukrainën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore