Lajme

Programi i IA-së parashikon me 90% saktësi krimin një javë para se të ndodhë


Një program i inteligjencës artificiale (IA) mund të parashikojë vendndodhjen dhe shkallën e krimit në një qytet, një javë përpara se të ndodhë, me një saktësi deri në 90 për qind.

Sisteme të ngjashme janë treguar se përjetësojnë paragjykimet raciste në polici, dhe e njëjta gjë mund të jetë e vërtetë në këtë rast, por studiuesit që krijuan këtë IA pohojnë se ajo mund të përdoret për të ekspozuar ato paragjykime.

Ishanu Chattopadhyay në Universitetin e Çikagos dhe kolegët e tij krijuan një model të IA, i cili analizoi të dhënat historike të krimit nga Chicago, Illinois, nga 2014 deri në fund të 2016, dhe më pas parashikoi nivelet e krimit për javët që pasuan këtë periudhë trajnimi.

Ky model parashikoi gjasat e krimeve të caktuara që të ndodhnin në të gjithë qytetin, i cili ishte i ndarë në zona, një javë përpara me saktësi deri në 90 për qind.

IA u trajnua dhe u testua po ashtu mbi të dhënat për shtatë qytete të tjera të mëdha të SHBA-ve, me një nivel të ngjashëm të performancës.

Përpjekjet e mëparshme për të përdorur IA për të parashikuar krimin kanë qenë të diskutueshme, sepse ato mund të përjetësojnë paragjykimet racore.

Vitet e fundit, Departamenti i Policisë së Çikagos ka testuar një algoritëm, i cili krijoi një listë të njerëzve që konsiderohen më të rrezikuar nga përfshirja në të shtëna me armë, qoftë si viktimë, apo si autor.

Detajet e algoritmit dhe listës fillimisht u mbajtën sekrete, por kur lista u publikua më në fund, rezultoi se 56 për qind e burrave me ngjyrë në qytet të moshës 20 deri në 29 vjeç ishin në të.

Chattopadhyay pranon se të dhënat e përdorura nga modeli i tij do të jenë gjithashtu të njëanshme, por thotë se janë bërë përpjekje për të reduktuar efektin e paragjykimit dhe IA ​​nuk identifikon të dyshuarit, por vetëm vendet e mundshme të krimit.

“Nuk është raport i pakicave”

Chattopadhyay theksoi se parashikimet e IA-së mund të përdoren në mënyrë më të sigurt për të informuar politikat në një nivel të lartë, në vend që të përdoren drejtpërdrejt për të ndarë burimet e policisë.

IA ka publikuar publikisht të dhënat dhe algoritmin e përdorur në studim, në mënyrë që studiues të tjerë të mund t’i hetojnë rezultatet.

Studiuesit përdorën gjithashtu të dhënat për të kërkuar zona ku paragjykimi njerëzor po ndikon në polici.

Ata analizuan numrin e arrestimeve pas krimeve në lagje në Çikago me nivele të ndryshme socio-ekonomike. Kjo tregoi se krimet në zonat më të pasura rezultuan në më shumë arrestime sesa në zonat më të varfra, duke sugjeruar njëanshmëri në reagimin e policisë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore