Lajme

Programi bërthamor i Iranit: Rritet kërcënimi për sulm nga Izraeli


Në ujërat e bruzta të Detit të Kuq, forcat detare të Izraelit, Emirateve dhe Bahraini-t – për herë të parë – para pak ditëve, provuan operacionet e përbashkëta të sigurisë me një anije luftarake amerikane.

Ajo pasoi një stërvitje, në një bazë ajrore në shkretëtirë në veri të qytetit, port izraelit Eilat muajin e kaluar, e cila dërgoi avionë luftarakë nga Izraeli dhe shtatë vende të tjera që gjëmojnë në qiell.

Përgatitje të tilla synojnë t’i dërgojnë një paralajmërim të fortë Iranit, i cili kohët e fundit po zhvillon stërvitjet e veta të mëdha ushtarake, për të forcuar aleancat strategjike.

Por këto aleanca vijnë në një kohë kur shumë në Izrael janë të shqetësuar nëse ky vend i vogël, së shpejti, mund të ndihet i detyruar të veprojë i vetëm për të sulmuar ushtarakisht programin bërthamor të Iranit.

Ish-presidenti iranian Hassan Rouhani, kreu i Organizatës së Energjisë Atomike të Iranit, Ali Akbar Salehi, teksa viziton një ekspozitë të Arritjeve të reja bërthamore të Iranit në Tehran, Iran, 10 prill 2021.

Qeveria ka ndarë 1.5 miliardë dollarë për të përgatitur Forcat e Armatosura Izraelite për një sulm të mundshëm kundër objekteve bërthamore iraniane. Ndërsa, pothuajse çdo ditë, ka paralajmërime nga liderët politikë dhe ushtarakë.

Shkatërrimi vjen pasi bisedimet midis Iranit dhe pesë fuqive botërore (plus SHBA-ve indirekt) për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015 – e njohur si Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit (JCPOA) – do të rifillojnë në kryeqytetin austriak Vjenë më 29 nëntor.

JCPOA-ja kufizoi aktivitetet bërthamore të Iranit dhe hapi objektet e tij ndaj inspektimeve të zgjeruara në këmbim të heqjes së pjesshme të sanksioneve ndërkombëtare.

Megjithatë, ai u braktis nga ish-presidenti amerikan, Donald Trump, në vitin 2018, me miratimin e Izraelit.

Kryeministri izraelit, Naftali Bennett, flet në mbledhjen javore të kabinetit në Jerusalem. Në një konferencë, më 12 tetor 2021, ai i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të ndërmarrë veprime kundër Iranit lidhur me programin e tij bërthamor në rritje.

Ashtu si data për një raund të ri bisedimesh ishte caktuar, Irani deklaroi se kishte prodhuar 25 kg uranium të pasuruar në 60% pastërti – pak më poshtë nivelit që do të nevojitej për një bombë bërthamore – dhe më shumë se 210 kg të pasuruar në 20%.

Ndërsa Tehran-i vazhdon të këmbëngulë se qëllimet e tij janë paqësore, madje edhe ekspertët iranianë kanë theksuar se sasi të tilla të uraniumit shumë të pasuruar më parë mbaheshin vetëm nga shtetet e armatosura bërthamore.

Institucioni i mbrojtjes izraelite vlerëson se, nëse Irani vendos ta bëjë këtë, tani mund të grumbullojë uranium të pasuruar të mjaftueshëm për një armë bërthamore brenda një muaji.

Në këtë foto pa datë, të publikuar nga faqja zyrtare e Ushtrisë iraniane të premten, 1 tetor 2021, një helikopter qëllon në një manovër pranë kufirit iranian me Azerbajxhanin.

Prodhimi i një arme të tillë do të kërkonte gjithashtu krijimin e një koke lufte, që mund të montohet në një raketë balistike. Afati kohor për këtë është më i vështirë për t’u llogaritur, por sipas ekspertëve mund të zgjasë 18 deri në 24 muaj.

Izraeli, i cili supozohet se ka armët e veta bërthamore – por mban një politikë zyrtare të paqartësisë së qëllimshme – e sheh Iranin bërthamor si një kërcënim ekzistencial.

Irani nuk e njeh shtetin izraelit dhe zyrtarët e tij shpesh besojnë se ai përfundimisht do të pushojë së ekzistuari.

Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe vendet e Gjirit Arab, me të cilat Izraeli ka marrëdhënie në rritje, janë gjithashtu thellësisht kundër që Irani të ketë armë bërthamore. Ekspertët thonë se nuk është e qartë se, deri në çfarë mase do t’i pengonin interesat e tyre nga ndihma në çdo konfrontim ushtarak.

Në këtë foto pa datë të publikuar nga faqja zyrtare e Ushtrisë iraniane të premten, 1 tetor 2021, një helikopter qëllon në një manovër pranë kufirit iranian me Azerbajxhanin.
Frika nga përhapja

Megjithëse ka shumë dallime midis ekspertëve për atë që do të ndodhë më pas, ekziston një konsensus se bisedimet e ardhshme mbi planet bërthamore të Iranit vijnë në një kohë kritike dhe se aksionet për këtë rajon të paqëndrueshëm nuk mund të jenë më të larta.

Nëse Irani zhvillon arsenalin e tij bërthamor, fuqitë e tjera – Arabia Saudite, Turqia dhe Egjipti – ka të ngjarë të ndjekin shembullin.

Washington-i ka thënë se dëshiron t’u japë fund “luftërave përgjithmonë” në Lindjen e Mesme. Por ajo gjithashtu ka paralajmëruar se do të shikojë “opsione të tjera”, kur bëhet fjalë për Iranin, dhe gjithashtu është parë duke përkulur “muskujt” e saj ushtarakë.

Në një lëvizje simbolike, në fund të stërvitjes ajrore të fundit izraelite, një avion luftarak amerikan – i aftë të mbante një bombë që shkatërronte bunkerin që mund të përdorej për të shënjestruar objektet bërthamore nëntokësore – u shoqërua përmes hapësirës ajrore izraelite nga dy avionë luftarakë izraelitë.

Paradoksi – pasi strategët janë të prirë të kthejnë në shtëpi – është se përgatitjet serioze për veprim ushtarak kundër Iranit mund të jenë mënyra më e mirë për ta ndaluar atë që të ndodhë.

Marrë nga BBC, përshtatur për Albanian Post!

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore