Lajme

Prodhuesit japonezë të çipave po përgatiten për mungesën e inxhinierëve


Prodhuesit më të mëdhenj të gjysmëpërçuesve japonezë, nga Toshiba te Sony, kanë “ngritur alarmin” se vendimi i qeverisë, për të prodhuar çipat në vend, po kërcënohet nga mungesa e inxhinierëve.

Kjo kriza e punës vjen, ndërsa Japonia punon për të rritur investimet në gjysmëpërçues, si pjesë e një përpjekjeje për të forcuar sigurinë e saj ekonomike në vazhdën e mungesës së çipave të shkaktuar nga ndërprerjet e furnizimit me COVID-19.

Në një apel drejtuar Ministrisë së Ekonomisë, tregtisë dhe industrisë muajin e kaluar, një organ i industrisë elektronike tha se pesë vitet deri në vitin 2030 përfaqësonin “shansin e fundit dhe më të madh për industrinë gjysmëpërçuese të Japonisë për të rifituar pozitën e saj” pas vitesh humbjeje të pjesës së tregut global.

Shoqata japoneze e Industrive të Elektronikës dhe Teknologjisë së Informacionit tha se suksesi i sektorit varet nga sigurimi i mjaftueshëm i talenteve për të inovuar dhe operuar fabrikat e saj të çipave.

Gjithashtu vlerësoi se tetë prodhues të mëdhenj do të duhet të punësojnë rreth 35 mijë inxhinierë në 10 vitet e ardhshme për të vazhduar me ritmin e investimeve.

“Shpesh thuhet se mungojnë gjysmëpërçuesit, por mungesa më e madhe janë inxhinierët”, tha Hideki Wakabayashi, profesor në Universitetin e Shkencave të Tokios, i cili është kreu i grupit të punës për propozimin e politikave në bordin e gjysmëpërçuesve JEITA.

Në fund të viteve ‘80, kompanitë japoneze gjysmëpërçuese shpenzuan shumë për të zgjeruar prodhimin, duke kapërcyer SHBA-të, për të arritur pak më shumë se gjysmën e pjesës së tregut global.

Pas një konflikti tregtar të ashpër me Washington-in, Japonia ia dorëzoi dominimin e saj kompanive në Korenë e Jugut, Tajvan dhe përfundimisht Kinën.

Kjo çoi në largime masive të inxhinierëve pas krizës financiare globale në 2008. Wakabayashi tha se kjo ishte arsyeja që sot nuk kishte mjaft inxhinierë të vjetër me përvojë.

Studentët, të cilët studiojnë gjysmëpërçuesit në universitet, tani priren t’u bashkohen institucioneve financiare ose kompanive të teknologjisë pasi industria e çipave ka humbur prej kohësh joshjen e saj, tha Toyooki Mitsui, menaxher në prodhuesin e memories flash Kioxia, i cili është pjesë e grupit të punës JEITA.

Për të nxitur inovacionin, Toshiba dhe Sony po bashkohen me departamentet më të mira të shkencës në mbarë vendin, duke derdhur fonde shtesë për kërkimin dhe rekrutimin e çipave.

Muajin e kaluar, presidenti amerikan Joe Biden dhe kryeministri i Japonisë, Fumio Kishida, u zotuan të forcojnë kapacitetin e prodhimit të gjysmëpërçuesve dhe bashkëpunimin për zhvillimin e çipave të avancuar.

TSMC, së bashku me Sony, po ndërton një fabrikë prej 8.6 miliardë dollarësh në ishullin jugor të Kyushu dhe synon të punësojë rreth 1 mijë e 700 punëtorë për objektin. Qeveria tha se do të subvencionojë deri në 3.5 miliardë dollarë.

Kioxia, së bashku me partnerin e saj të sipërmarrjes së përbashkët Western Digital, po shpenzon gati 1 trilion Yen (¥) në një fabrikë në Japoninë Qendrore që do të hapet në vjeshtë dhe do të ndajë 1 trilion ¥ për një fabrikë në Japoninë Veriore, e planifikuar të përfundojë vitin e ardhshëm.

Renesas Electronics do të investojë 90 miliardë ¥ për të rihapur një fabrikë që mbylli në 2014 për të zgjeruar prodhimin e gjysmëpërçuesve të energjisë të përdorur në automjetet elektrike.

Sipas të dhënave të publikuara nga Byroja e Statistikave të Japonisë, numri i punëtorëve të moshës 25 deri në 44 vjeç në komponentët, pajisjet dhe qarqet elektronike ra nga 380 mijë në 2010 në 240 mijë në 2021.

Marrë nga Financial Times, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore