Lajme

Prodhuesit e makinave në BE i kërkojnë Von der Leyen të shtyjë tarifat për automjetet elektrike


Shefat e prodhuesve më të mëdhenj të makinave në Evropë i kanë kërkuar presidentes së Komisionit Evropian që të shtyjë vendosjen e tarifave pas Brexit-it.

Sipas tyre, këto tarifa, do të dëmtojnë prodhimin e automjeteve elektrike në BE.

Renault, Mercedes-Benz, Volvo dhe Ferrari ishin ndër 13 prodhuesit e mëdhenj që i shkruan Ursula von der Leyen duke kërkuar një shtyrje për “rregullat e origjinës” që janë planifikuar të hyjnë në fuqi më 1 janar.

Industritë e makinave në të dy anët e Kanalit janë bashkuar duke kërkuar që afati të shtyhet me tre vjet deri në fund të vitit 2026, për të shmangur vendosjen e tarifave 10 për qind brenda natës.

Prodhuesit e makinave përfshinin gjithashtu Toyota, Ford dhe Jaguar Land Rover, të cilat të gjitha kanë fabrika në Britani, plus BMW dhe Volkswagen, të cilët zotërojnë Rolls-Royce dhe Bentley në MB.

Ata kanë fituar mbështetjen e fortë të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, e cila dëshiron të shmangë çdo ndikim negativ nga Brexit.

Megjithatë, zyrtarë të lartë të BE-së kanë thënë se nuk besojnë se marrëveshja e negociuar duhet të rihapet për të qetësuar industrinë e makinave.

Mbretëria e Bashkuar dhe BE-ja ranë dakord për një marrëveshje të nxituar Brexit-i në prag të Krishtlindjeve 2020, për lehtësimin e prodhuesve të makinave dhe shumë industrive të tjera.

Marrëveshja përfshinte gjithashtu rregulla për të detyruar prodhuesit e makinave të furnizonin bateritë nga BE-ja.

Makinat e eksportuara midis Britanisë së Madhe dhe BE-së do t’i nënshtrohen tarifave prej 10 për qind nëse nuk marrin bateri nga brenda Evropës.

Rreth 90 për qind e makinave elektrike të eksportuara nga BE-ja në MB dhe anasjelltas, do të preken, por makinat me benzinë dhe naftë nuk do të preken.

Rregullat janë problem sepse Kina, Koreja e Jugut dhe Japonia dominojnë tregun global të prodhimit të baterive.

Prodhuesit e makinave besojnë se tarifat për automjetet evropiane do të ndihmojnë prodhuesit kinezë, të cilët shpresojnë të fitojnë një pjesë më të madhe të tregut të Evropës – një ndryshim që mund të kërcënojë vendet e punës në Evropë.

Shefat thanë se rregullat e origjinës ishin të paarritshme dhe “do të kishin pasoja të drejtpërdrejta të rëndësishme në drejtim të një humbjeje të mundshme të prodhimit të automjeteve elektrike në Evropë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore