Familja

Priscilla Presley kujton momentet e fundit me vajzën Lisa Marie, thotë se “dukej shumë e brishtë”


Ish gruaja e legjendës së muzikës, Elvis Presley, Priscilla Presley ka folur së fundmi mbi humbjen e vajzës së saj, Lisa Marie Presley, në një intervistë të rrallë me Piers Morgan.

Në një intervistë gati një orëshe për “Piers Morgan Uncensored”, Priscilla Presley kujtoi disa nga kujtimet e saj me Lisa Marie, duke përfshirë lajmin e vdekjes së babait Elvis gati 50 vjeç vite më parë si dhe momentet e fundit të nënës dhe vajzës së bashku në fillim të këtij viti.

Fëmija i vetëm i Elvis, Lisa Marie vdiq në moshën 54 vjeçe nga pasojat e pengimit të zorrëve të vogla, një bllokim i zorrëve.

“Ishte e padurueshme. Kam humbur nënën time, kam humbur nipin dhe kam humbur vajzën time,” tha Priscilla.

“Është sikur ju është marrë një pjesë e madhe e jetës”, shtoi ajo.

Lisa Marie Presley kishte pasur një javë festive që çoi në vdekjen e saj, duke festuar atë që do të ishte ditëlindja e 88-të e babait të saj me fansat në shtëpinë e Elvisit në Memphis në Graceland.

Më pas ajo mori pjesë në “Golden Globe Awards”, duke duartrokitur me lot përkrah nënës së saj, ndërsa Austin Butler mori një çmim “Golden Globe” për portretizimin e tij të Elvis Presleyt në filmin biografik të Baz Luhrmann,”Elvis”.

“Ajo nuk dukej mirë atë natë, dhe unë isha i shqetësuar. Ajo dukej shumë e brishtë”, tha Priscilla.

Lisa Marie propozoi që ato të festonin pas shfaqjes së çmimeve në Hollywood, por duhej të largoheshin.

Priscilla, kujton se ajo tha: “Mami, duhet të iki. Më dhemb vërtet stomaku”.

“Pastaj e përqafova, ajo shkoi rrugën e saj, dhe unë shkova timen, dhe ai përqafim ishte përqafimi i fundit që i dhashë”, tha Priscilla.

Kur ajo mbërriti në spital, ishte “shumë vonë”.

“Është ende shokuese që nuk e kam. E kam marrë atë telefonatë nga ish-burri i saj, Deni, se duhet të shkoj në spital”, shtoi ajo.

“Kjo nuk është hera e parë, por asnjëherë nuk kam menduar se ishte hera e fundit”, shtoi ajo.

Morgan gjithashtu e pyeti Priscilla-n për vdekjen e Elvisit në vitin 1977 – një temë që e bën atë ende emocionuese pothuajse 50 vjet më vonë.

“Jam pak e befasuar me veten që jam ende emocionale. Dashuria është ende atje. Ai është ende kaq i pranishëm”, ka thënë ajo.

Kur Elvis vdiq, Priscilla mori motrën e saj dhe Lisa Marie në Evropë për dy javë për të shmangur paparacët e vendosur në shtëpinë e tyre.

Gjatë rrugës, ajo e pengoi vajzën e saj të shihte titujt e gazetave për Elvisin dhe më vonë, ajo u kërkoi gjithashtu mësuesve të Lisa Marie të mos përmendnin asgjë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore