Jetesë & Stil

Princi Harry fajëson shtypin britanik se e ndau atë nga ish e dashura e tij e dikurshme, Chelsy Davy


Princi Harry mendon se shtypi në Mbretërinë e Bashkuar ishte “faktori kryesor” që e çoi atë në ndarjen e tij me të dashurën prej shumë kohësh, Chelsy Davy.

Duka i Sussex ka thënë se ai e ndjente se marrëdhënia e tyre “ishte gjithmonë e destinuar të dënohej” për shkak të “syve kureshtarë të tabloidëve”, shkruan New York Times, transmeton AlbanianPost.

Princi Harry dhe Chelsy Davy.

“Ishte vetëm ajo ndjenjë e të qenit nën vëzhgim gjatë gjithë kohës”, ka shkruar 38-vjeçari.

“Unë besoj se Chelsy e kishte edhe më të vështirë për t’u përballur me këtë kur jetonte në Angli. Të gjithë kanë një kufi për atë që mund të durojnë”, ka shtuar ai.

Deklarata u dha si pjesë e padisë së vazhdueshme të Harry-t kundër Mirror Group Newspaper Limited, teksa ai pretendon se kompania përdori metoda joetike – të tilla si përgjimi në celularin e tij për të pasur qasje në jetën e Harry-t.

“U përpoqa të isha partneri më i mirë, por ne gjithmonë ishim tre persona në lidhjet e mija – unë, partneri im dhe shtypi”, ka thënë Princi Harry.

Harry dhe Davy, tani 37 vjeç, u takuan në fillim të vitit 2004 dhe romanca ka zgjatur deri në mesin e vitit 2010, kur kjo e fundit kishte vendosur ndarjen si alternativë të duhur, për shkak të presionit mediatik.

Princi ka bërë të ditur se dyshja dikur kanë jetuar vazhdimisht me frikë për sigurinë e tyre duke çuar në “një sasi të madhe stresi dhe tendosje të panevojshme në marrëdhënien e tyre”.

Princi Harry dhe Chelsy Davy.

“Ne gjithashtu nuk mund ta kuptonim kurrë sesi elementët privatë të jetës sonë së bashku po gjenin rrugën e tyre në tabloidet, dhe kështu rrethi ynë i miqve u bë gjithnjë e më i vogël”, shpjegoi ai.

“Më kujtohet se e kisha shumë të vështirë të besoja dikë, gjë që çoi në periudha depresioni dhe paranojë”, ka shtuar ai.

Princi Harry ka paditur Mirror Group Newspaper Limited për hakerimin e telefonit të tij nga viti 1996 deri në vitin 2011 dhe përdorimin e “përgjimit të paligjshëm të mesazheve të postës zanore” për të marrë informacione rreth tij – çështja po gjykohet në Gjykatën e Lartë të Londrës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore