Familja

Princi Harry dhe Princi William morën pjesë në funeralin e Princeshës Diana – por si u ndjenë ata?


Seriali “The Crown” u kthye në Netflix me pjesën e parë të sezonit të tij të gjashtë dhe të fundit njëkohësisht, derisa episodet e reja u përqendruan kryesisht në marrëdhënien e stuhishme midis Princeshës Diana dhe Dodi Fayed.

Siç portretizohet nga Elizabeth Debicki dhe Khalid Abdalla – në javët para përplasjes së tyre vdekjeprurëse me makinë në Paris më 31 gusht të vitit 1997 dhe pjesa e parë, përfundon me një rikrijim i funeralit emocional të të ndjerit mbretëror që u zhvillua ditë më vonë më 6 shtator.

Episodi i katërt – i titulluar “Afterath” – përfshin djemtë e atëhershëm adoleshentë të Dianës, Princin William dhe Princin Harry (të portretizuar nga Rufus Kampa dhe Fflyn Edwards) duke ecur pas arkivolit të nënës së tyre, me William që pyeti në një moment – “Pse të gjithë që shikonin procesionin po qanin për dikë që nuk e kanë njohur kurrë?”.

Imazhi i dy të rinjve mbretërorë që ecnin pas arkivolit të Princeshës Diana u bë një imazh i qëndrueshëm për ata që e jetuan atë.

Dhe për Princin William dhe Princin Harry, ka qenë diçka për të cilën ata kanë reflektuar që atëherë.

Vetëm 15 dhe 12 vjeç, Princi William dhe Princi Harry ecën pas funeralit të Princeshës Diana së bashku me gjyshin e tyre Princin Philip, babain e tyre Mbretin Charles dhe xhaxhain e tyre Charles Spencer.

Ata u ndoqën të gjithë nga një kortezh përfaqësuesish nga shumë organizata bamirëse me të cilat Princesha e Uellsit ishte përfshirë para vdekjes së saj.

Të dy vëllezërit konfirmuan në dokumentarin e BBC-së së vitit “2017 Diana, 7 Days” se ishte një “vendim grupi” për ta për t’u bashkuar, me Princin William duke thënë: Nuk ishte një vendim i lehtë dhe ishte një vendim kolektiv i familjes për ta bërë këtë”.

Spencer ishte kundër idesë pasi ai nuk besonte se Harry “i vockël” duhet të kishte bërë udhëtimin rraskapitës.

“Isha shumë i shqetësuar – çfarë traume për një djalë të vogël të ecë pas trupit të nënës së tij”, tha Charles,

“Është thjesht e tmerrshme. Dhe, në fakt, u përpoqa ta ndaloja këtë, të jem i sinqertë”, shtoi ai.

Në librin e tij të vitit 2023, “Spare”, Duka i Sussex shkroi më shumë për vendimin që ata të ecnin atë ditë, duke zbuluar se “disa të rritur ishin të tmerruar”.

Princi Harry më pas zbuloi një “plan alternativ” që Princi Uilliam të ecte i vetëm, ishte vendosur përpara se të mbyllej.

“Përgjigja u kthye. Duhet të jenë të dy princat,” shkroi ai, duke shtuar se “Unë nuk doja që Willy t’i nënshtrohej një sprove të tillë pa mua”.

“Por para se ta kuptoja, e gjeta veten me një kostum të veshur me një kravatë të zezë dhe një këmishë të bardhë, mendoj, dhe unë isha pjesë e tij”, kujtoi Harry në dokumentarin e 2017-ës.

“Sinqerisht, nuk kam një mendim nëse kjo ishte e drejtë apo e gabuar. Jam i lumtur që isha pjesë e tij. Duke e parë prapa tani, jam shumë i lumtur që isha pjesë e tij”, përfundoi ai.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore