Familja

“Princesha Diana thuajse e anuloi martesën me Princin Charles, por babai i saj ia ndryshoi mendjen”, pretendon libri i ri


Babai i Princeshës Diana, Earl Spencer, e ndihmoi atë ta bindte se ajo nuk duhet të anulonte dasmën e saj me princin e atëhershëm Charles – sipas pretendimeve në një libër të ri nga një biograf mbretëror.

Një fragment nga libri i ri i Ingrid Seward, “My Mother And I”, i botuar nga Daily Mail këtë fundjavë, pohon se “një muaj para se të martohej me trashëgimtarin e fronit” gjatë martesës së saj në korrik të vitit 1981, Princesha Diana mori pjesë në ditëlindjen e 21-të të Princit Andrew në Windsor.

Ndërsa Elton John performoi në mbledhje, tashmë Mbreti Charles “e kaloi gjithë mbrëmjen duke punuar me kujdes në dhomë dhe duke u siguruar që ai të fliste me sa më shumë njerëz të ishte e mundur,” shkroi Seward.

“Diana ishte në dëshpërim. I fejuari i saj ishte larguar në Amerikë për pjesën më të madhe të javës së kaluar, megjithatë ai nuk kishte dëshirë të kërcente me të”, vazhdoi fragmenti.

“Duke u ndjerë e lodhur emocionalisht, ajo u hodh në vallëzimin furishëm me një burrë pas tjetrit – dhe më në fund mbeti duke kërcyer vetëm”, u tha tutje.

Festa e ditëlindjes së 21-të të Princit Andrew u zhvillua në qershor të vitit 1981 dhe, sipas Business Insider, Elton John e përshkroi atë në kujtimet e tij të vitit 2019 “Me” si “disco më e qetë në botë”, duke shpjeguar se askush nuk donte të ofendonte mbretëreshën Elizabeth, e cila ishte e pranishme.

Fragmenti më pas pretendon se Princesha Diana shkoi në shtëpinë e babait të saj në Northamptonshire në orën 5:30 të mëngjesit pas festës, duke u ndjerë “e shqetësuar, e zemëruar dhe nuk kishte ndërmend të kthehej më. Për sa i përket Dianës, ajo s’donte as t’ia dinte për martesë me Charles”.

“Por kur ajo ia shpjegoi vendimin e saj babait të saj, Earl Spencer, ai u tmerrua”, vazhdoi autori.

“Pasi e qetësoi, ai vuri në dukje se do të ishte një akt i pandershëm për të ndërprerë fejesën e saj me Mbretin e ardhshëm aq afër dasmës”.

“Dhe, gjithsesi, a nuk ishte ajo çfarë ajo gjithmonë donte? A nuk u kujtua që ai i tha asaj se duhet të martohej vetëm me një burrë që donte. Por, ajo tanimë s’ishte aq e bindur”, shtoi Seward.

Në fragmentin e Daily Mail të “My Mother And I”, Seward vazhdon të pretendojë se, përfundimisht, pas “shpërthimeve lotësh dhe magjive të pavendosmërisë”, Princesha Diana “e lejoi babain e saj të fliste rreth saj”.

“Ajo nuk mund ta mohonte se donte ende të bëhej Princesha e Uellsit. Dhe, në moshën 19-vjeçare, ajo ishte ende mjaft e re për të besuar në përfundime të lumtura, pavarësisht asaj që i kishin thënë instinktet e saj në atë natë të tmerrshme”, shkroi Seward.

“My Mother And I” tregon historinë e mbretit Charles dhe nënës së tij, mbretëreshës së ndjerë Elizabeth, dhe publikohet më 15 shkurt nëpërmjet Simon & Schuster.

Më vonë në fragmentin e botuar këtë fundjavë, autori shkruan edhe për marrëdhënien e princeshës Diana me monarkun e ndjerë, duke pretenduar se ata që e njohën e panë Dianën “magjepsëse” dhe se mbretëresha Elizabeth “kishte vetëm dy rezerva”.

“Ajo pyeste veten nëse dikush kaq e re mund të bënte dallimin midis burrit dhe princit”, shkroi Seward.

“Dhe ajo nuk mund të mos mendonte se vajza Spencer do të ishte shumë më e përshtatshme për djalin e saj më të vogël, Andrew.”

Përfundimisht, sipas autorit, Mbretëresha e ftoi çiftin në Birkhall në Balmoral Estate, ku biografi pretendon se Diana “dukej e mrekullueshme, shumë e relaksuar dhe mjaft e emocionuar me veten”.

Diana dhe Mbreti Charles përfundimisht u martuan më 29 korrik të vitit 1981 në Katedralen e Shën Palit në Londër, pesë muaj pasi shpallën fejesën e tyre më 24 shkurt të vitit 1981.

Dyshja përfundimisht do të divorcoheshin në vitin 1996, një vit para se Diana të vdiste në një aksident me makinë në Paris.

Vetë dasma pa audiencën më të madhe televizive për një martesë prej 750 milionë njerëz në 74 vende, siç u raportua më parë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore