Stil

Princesha Diana dhe historia e fustanit rezervë të nusërisë


Dizajnerja Elizabeth Emanuel e përshkroi ansamblin e nusërisë rezervë të Dianës si “të ngjashëm në disa aspekte dhe të dyja kishin fundin e madh, por gjithçka tjetër ishte ndryshe”.

Princesha Diana ishte e përgatitur për çdo mundësi stili për shëtitjen e saj në korridor – duke përfshirë edhe një fustan rezervë të dytë nusërie.

Edhe pse skica të fustanit shtesë të nusërisë janë zbuluar më parë, disenjatorja, Elizabeth Emanuel ka ndarë së fundmi një foto të paparë më parë të fustanit “rezervë”.

Në foto, një grua shihet duke punuar në fustan teksa është shtrirë në një tavolinë, shkruan People, transmeton AlbanianPost.

“Fustani rezervë i dasmës u bë vetëm në rast se sekreti i fustanit të vërtetë do të zbulohej ndonjëherë. Për fat të mirë, ai nuk u përdor kurrë. Fustani u bë në tafta mëndafshi me ngjyrë fildishi të zbehtë me detaje të qëndisura në buzë dhe në mëngët. Në bust ishin qepur perla të vogla”, ka thënë Elizabeth, e cila krijoi fustanin e nusërisë së familjes mbretërore së bashku me ish-bashkëshortin e saj David.

“Ishte e ngjashme në disa aspekte dhe të dy kishin fundin e madh, por gjithçka tjetër ishte ndryshe”, shtoi ajo.

Ndërsa Princesha Diana u martua me Mbretin e ardhshëm Charles në korrik të vitit 1981 me një fustan me mëngë voluminoze, ansambli shtesë kishte mëngë më të veshura.

Dekoltetë ‘V’ dhe hapjet e krahëve në të dyja paraqisnin detaje të ngjashme rrotullimi, me opsionin rezervë pak më të ndrydhur.

Fustani, i cili nuk u kompletua kurrë plotësisht, u krijua në rast se dizajni do të dilte në shtyp para ditës së madhe.

“Dizajnerët madje shkuan aq larg sa të krijonin “shtigje të rreme” duke vendosur pëlhura të gabuara në plehra që shtypi t’i gjente”, pati zbuluar më parë kuratori i ekspozitës “Royal Style in the Making”, Matthew Storey.

Princesha Diana as që e provoi kurrë fustanin e dytë – dhe vendndodhja e tij aktuale nuk dihet, madje as nga stilisti.

“Nuk e di ku shkoi. Thjesht u zhduk”, tha Elizabeth.

Princesha Diana bëri betimet e saj të dasmës në St. Katedralja e Palit me një fustan tafte prej fildishi dhe mëndafshi me dantella antike që dikur ishte veshur nga Mbretëresha Mari.

Bishti i tij i shkonte 25 metra pas saj – më i gjati i veshur ndonjëherë nga një nuse mbretërore britanike – dhe duhej të palosej si një çarçaf për t’u futur në karrocë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore