Shqipëria

Presidenti i Shqipërisë/ Ezaurohet edhe raundi i tretë pa kandidat


Është ezauruar edhe raundi i tretë i votimeve për zgjedhjen e Presidentit të Republikës së Shqipërisë.

Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla, ka bërë të ditur se asnjë kandidaturë nuk është paraqitur, prandaj edhe raundi i tretë përmbyllet pa emër.

Nikolla njoftoi datën 4 qershor për raundin e katërt të votimeve, pas mbledhjes së Konferencës së Kryetarëve më 31 maj, ora 14:00.

Ndërkohë, Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike, i kryesuar nga Enkelejd Alibeaj, e bojkotoi seancën e posaçme të kësaj dite. Asnjë deputet i grupit nuk ndodheshin në ulëset e tyre.

Kështu, thirrja e mazhorancës për një president konsensual, siç e parashikon Kushtetuta: dështoi.

Kjo e fundit, për faktin se Grupet Parlamentare të opozitës nuk kanë paraqitur asnjë kandidat.

Presidenti, tanimë, do të zgjidhet nga vetë mazhoranca, pasi në raundin e katërt, ata e zgjedhin me shumicë të thjeshtë, 71 vota.

Çfarë ndodhi?

Komisioni i Ligjeve, një orë përpara nisjes së seancës plenare miratoi raportin pa asnjë emër kandidat për zgjedhjen e Presidentit të Republikës së Shqipërisë.

Për të tretën herë radhazi, Komisioni u mblodh pa asnjë emër të dorëzuar pranë Kuvendit të Shqipërisë.

Konkretisht, në seancën e posaçme plenare, Komisioni përcjelli raportin.

Të dielën e 29 majit ishte dhe afati i fundit për dorëzimin e emrave kandidatë.

Por, edhe ky raund është djegur.

Mazhoranca ka paralajmëruar se propozimet e tyre do të vijnë vetëm në raundin e katërt dhe të pestë, duke i lënë kështu tre raundet opozitës.

Pavarësisht se, pas takimeve mes përfaqësuesve të opozitës dhe mazhorancës, u duk si një “dritë jeshile” për propozimin e kandidatëve, çdo gjë u hodh poshtë.

Sakaq, ishte parashikuar që katër do të ishin kandidatët e propozuar nga opozita.

Përkatësisht, dy nga Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike dhe dy të tjerë nga Grupi Parlamentar i Aleancës për Ndryshim dhe Grupi për Demokraci dhe Integrim.

Ndërkohë prej këtyre emrave dy do të zgjidhen nga socialistët. Pas kësaj do të krijohej një grup i përbashkët prej gjashtë anëtarësh, në përbërje të së cilit do të ishte nga PD-ja dhe PS-ja.

Nga ky grup do të dilte një kandidat – i propozuar me firma të përbashkëta PD-PS – që do të dërgohej për miratim në Kuvendin e Shqipërisë.

Por mazhoranca nuk ishte dakort me propozimet e opozitës. Kështu palët u gjenden sërish pa asnjë konsensus.

Kujtojmë se raundi i parë i votimeve u përmbyll pa asnjë kandidat. Po ashtu, edhe i dyti dhe i treti.

Çfarë parashikohet në Kushtetutë?

Procesi për zgjedhjen e Presidentit kalon në pesë raunde. Në tri raundet e para, ai duhet të zgjidhet me tri të pestat e votave – pra 84 vota.

Kushtetuta parashikon se, nëse në fund të tri raundeve nuk kemi një president konsensual, atëherë Kreu i Shtetit zgjidhet me 71 vota.

Sipas saj, socialistët mund ta zgjedhin vetë presidentin në raundin e katërt.

Shumica e kërkuar është e thjeshtë, 71 vota pro dhe ata i kanë me formatimin e parlamentit.

Presidenca e shtatë në Shqipëri do të përmbyllet më 24 korrik të vitit 2022.

Në krye të shtetit, që prej 2017-ës, është Ilir Meta.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore