Sport

Premier League hedh sytë nga Simone Inzaghi


Simone Inzaghi

Premier League i ka hedhur sytë Simone Inzaghi-t pasi Manchester United, Chelsea dhe Liverpool kanë filluar të gjithë të eksplorojnë një lëvizje për trajnerin e Inter-it.

47-vjeçari italian kishte treguar tashmë aftësitë e tij në kampionat gjatë kohës së tij me Lazio-n, por projekti i tij te zikaltrit është vendi ku ai ka bindur me të vërtetë, duke e kthyer klubin në një nga më të mirët në Evropë.

Inter-i është tani në pozitën kryesore për të fituar Scudetto-n e 20-të në histori dhe po kërkon të përfundojë disa punë të papërfunduara në Champions League. Ata fituan Superkupën e Italisë muajin e kaluar, një fitore që i solli klubit mbi 8 milionë euro.

Sipas gazetës sportive italiane “Tuttosport”, gjigandët e Premier League si United, Chelsea dhe Liverpool kanë filluar të mbledhin informacione rreth Inzaghi-t, të interesuar për të bërë një lëvizje për trajnerin e Inter-it në fund të sezonit.

47-vjeçari ka kontratë me Inter-in deri në qershor 2025 dhe fiton 5.5 milionë euro neto në sezon plus bonuse.

Ofertat e Premier League mund të arrijnë rreth 8-9 milionë euro në vit, shifra që klubi i tij italian nuk ka gjasa t’i ofrojë.

Barcelona është gjithashtu e interesuar, duke e shtuar atë në listën e tyre të opsioneve të mundshme pas largimit të Xavi-t.

Inzaghi është i lumtur te Inter-i, por do të donte që marrëveshja e tij e re të zgjatej të paktën deri në qershor 2027. Nga ana e tyre, klubi dëshiron të ecë përpara edhe me trajnerin aktual.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore