Lajme

Polonia do të shpenzojë 2.3 miliardë euro për sigurinë e kufirit me Rusinë dhe Bjellorusinë


Polonia planifikon të investojë 2.3 miliardë euro për të forcuar sigurinë përgjatë kufirit të saj lindor me Rusinë dhe Bjellorusinë.

Kështu njoftoi kryeministri polak, Donald Tusk.

“Ne do të investojmë 10 miliardë zloty (2.3 miliardë euro) në sigurinë e kufirit tonë me Bjellorusinë dhe Rusinë”, tha udhëheqësi polak në një konferencë për shtyp.

Do të jetë një investim “në sigurinë tonë dhe mbi të gjitha në një kufi të sigurt lindor”.

Duke theksuar pozicionin strategjik të vendit në krahun lindor të NATO-s dhe Bashkimit Evropian, Tusk theksoi përgjegjësinë e Polonisë për sigurinë evropiane.

“Ne kemi filluar këto punë, për ta bërë kufirin e Polonisë një kufi të sigurt në kohë paqeje dhe të padepërtueshëm për një armik në kohë lufte”, tha ai.

Kufiri i Polonisë me Bjellorusinë ka qenë një pikë ndezjeje për disa vite për shkak të rritjes së numrit të emigrantëve që kërkojnë të kalojnë kufirin polak.

Në vitin 2021, Varshava akuzoi Minskun për lejimin e mijëra emigrantëve pa dokumente përmes kufirit në BE, akuza që Bjellorusia i mohon.

Tusk fundjavën e kaluar përsëriti bindjen e tij se regjimi i kryeministrit, Alexander Lukashenko, në Bjellorusi po “bashkëorganizon këtë praktikë” pasi Minsk ka treguar një qëndrim gjithnjë e më agresiv ndaj Polonisë.

Tusk më 11 maj tha se Polonia po përballet me një “luftë hibride” në emigracionin e paligjshëm nga Bjellorusia, njoftoi Agjencia Polake e Shtypit.

“Nuk do të ketë kufi fondesh kur bëhet fjalë për sigurinë e Polonisë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore