Lajme

Polonia dërgon 10 mijë trupa shtesë në kufirin me Bjellorusinë


Ministri polak i Mbrojtjes Mariusz Blaszszak tha se vendi do të transferojë deri në 10 mijë trupa shtesë në kufirin me Bjellorusinë për të mbështetur Rojet Kufitare, raporton agjencia “Reuters”.

“Do të jenë afërsisht 10 mijë ushtarë në kufi, nga të cilët 4 mijë do të mbështesin drejtpërdrejt rojet kufitare dhe 6 mijë do të jenë rezervë”, deklaroi kreu i mbrojtjes së Polonisë.

Ai shtoi se Polonia po e afron ushtrinë pranë kufirit me Bjellorusinë për të “frikësuar agresorin që të mos guxojë të na sulmojë”.

Zëvendës ministri i Brendshëm Maciej Vasik tha të mërkurën se Polonia do të dërgojë 2 mijë trupa shtesë në kufirin e saj me Bjellorusinë.

Autoritetet polake kanë qenë të shqetësuara për zonën kufitare që kur qindra luftëtarë nga grupi paraushtarak rus Wagner mbërritën në Bjellorusi me ftesë të presidentit Alexander Lukashenko.

Si Polonia ashtu edhe Lituania kanë rritur sigurinë kufitare që kur mijëra luftëtarë të Wagner mbërritën në Bjellorusinë aleate të Rusisë.

Ky veprim pasoi një marrëveshje që i dha fund rebelimit të tyre të armatosur në fund të qershorit dhe i lejoi ata dhe udhëheqësin e tyre, Yevgeny Prigozhin, të shmangnin akuzat penale.

Udhëheqësit e dy vendeve të NATO-s kanë thënë se janë të përgatitur për provokime nga Moska dhe Minsku në një zonë të ndjeshme ku të dy vendet kufizohen me Bjellorusinë, si dhe me enklavën ruse të Kaliningrad-it.

Komentet u bënë në fillim të gushtit pasi dy helikopterë bjellorusë fluturuan për një kohë të shkurtër në lartësi të ulët në hapësirën ajrore polake.

Helikopterët bjellorusë hynë në hapësirën ajrore të Polonisë si provokim, sipas raportit

Autoritetet bjelloruse mohuan hyrjen e helikopterëve të tyre në Poloni.

Ministria bjelloruse e Mbrojtjes tha se stërvitjet që filluan të hënën bazohen në përvojat nga “operacioni special ushtarak” – termi që Rusia përdor për luftën e saj në Ukrainë.

Sipas tyre, përfshin “përdorimin e dronëve, si dhe ndërveprimin e ngushtë të njësive të tankeve dhe pushkëve të motorizuara me njësitë e degëve të tjera të forcave të armatosura”.

Stërvitjet po zhvilloheshin në rajonin bjellorus Grodno, pranë të ashtuquajturit Korridorit Suwalki – një zonë 96 kilometra përgjatë kufirit polako-lituanez.

“Korridori Suwalki”, dhe synimi i mundshëm i milicisë Wagner

Ai lidh tre shtetet baltike të Lituanisë, Letonisë dhe Estonisë me pjesën tjetër të aleancës së NATO-s dhe ndan Bjellorusinë nga Kaliningrad-i, një enklavë ruse e militarizuar rëndë në Detin Baltik që nuk ka lidhje tokësore me Rusinë.

Analistët ushtarakë në Perëndim e kanë parë prej kohësh hendekun e Suwalki-t si një zonë të mundshme të pikës së ndezjes në çdo konfrontim midis Rusisë dhe NATO-s.

Ata shqetësohen se Rusia mund të përpiqet të kapë hendekun dhe t’i shkëputë tre shtetet baltike nga Polonia dhe vendet e tjera të NATO-s.

Ushtria e Bjellorusisë ka thënë se po përdor në mënyrë aktive mercenarët rusë për të trajnuar trupat e saj dhe stërvitjet filluan pasi më shumë luftëtarë Wagner thuhet se mbërritën në vend.

Mercenarët mbërrijnë në grupe të vogla çdo ditë, sipas Belaruski Hajun, një grup aktivist që gjurmon lëvizjet e trupave në Bjellorusi.

Gray Zone, një blog i lidhur me Wagner në aplikacionin e mesazheve Telegram, raportoi të hënën se rreth 7 mijë luftëtarë të Wagner-it janë në një kamp afër Asipovich-it, një qytet 230 kilometra në veri të kufirit ukrainas.

Pretendimi nuk mund të verifikohej në mënyrë të pavarur.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore