Shqipëria

Policia spanjolle sekuestron 1700 kg kokainë, banda shqiptare e solli nga Ekuadori


Policia spanjolle sekuestroi rreth 1 mijë e 700 kilogramë kokainë të fshehur në kontejnerë që kishin mbërritur me anije nga Ekuadori, në një operacion që eliminoi rrugën kryesore të hyrjes së kësaj droge në Spanjë nga karteli i njohur ballkanik.

Siç raportohet nga Policia, në portin e Valencias u zhvillua operacioni i përbashkët me Mbikëqyrjen Doganore të Agjencisë Tatimore Spanjolle, me arrestimin e një anëtari të dyshuar të këtij grupi, i cili kishte udhëtuar nga Shqipëria.

Kokaina fshihej në kontejnerë detarë me fruta nga Ekuadori në mënyra të ndryshme: në pjesët e ftohjes së kontejnerëve, në dyshemetë false në to ose në trarë me vrima për të vendosur drogën.

Hetimi filloi pasi mësoi se rrjeti mund të importonte kontejnerë detarë me fruta nga Ekuadori në baza javore që do të fshihnin sasi të konsiderueshme droge.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore