Art&dizajn

Policia spanjolle rigjen pikturën e Francis Bacon, me vlerë 5 milionë euro


Policia në Madrid ka gjetur një portret të Francis Bacon, me vlerë 5 milionë euro, i cili ishte një nga pesë veprat e artistit të famshëm, që u vodhën nga shtëpia e pikturës pothuajse një dekadë më parë.

Pikturat, vlera totale e të cilave është vlerësuar në 25 milionë euro, u zhdukën në vitin 2015 pas një depërtimi në shtëpinë e José Capelo në Madrid, një bankier spanjoll dhe mik i ngushtë i Bacon.

Tre nga pikturat u gjetën në vitin 2017 dhe Policía Nacional njoftoi të enjten se e katërta – Studimi i Bacon në 1989 për Portretin e José Capelo – ishte gjetur.

“Kërkimet tona çuan në arrestimin e dy personave në Madrid në shkurt, të cilët kishin marrë pronën e vjedhur – dy nga pikturat e vjedhura”, tha forca në një deklaratë.

“Si rezultat i atyre arrestimeve dhe veprimeve të tjera policore, një nga pikturat e humbura u gjet në një pronë në Madrid”.

Policía Nacional tha se 16 persona ishin arrestuar në lidhje me vjedhjen, duke përfshirë ata që dyshohet se janë përgjegjës për vjedhjen nëntë vjet më parë. Ajo tha gjithashtu se po i përqendronte hetimet e saj tek qytetarët spanjollë me lidhje me grupet kriminale të Evropës Lindore.

“Hetimi do të mbetet i hapur ndërsa ne përpiqemi të rikuperojmë pikturën e fundit dhe të arrestojmë ata që e kanë në posedim të tyre”, shtohet në deklaratë.

Bacon, i cili vdiq në Madrid në vitin 1992 në moshën 82-vjeçare, është një nga artistët më të vlerësuar dhe më të kërkuar të shekullit të XX-të. Imazhet e tij viscerale, të dhunshme, të papëve, kryqëzimeve dhe fytyrave e trupave të përdredhur, të agonisë, vazhdojnë të magjepsin dhe të komandojnë shuma të mëdha në ankand.

Në vitin 2008, Triptych-u i tij 1974-77 iu shit një blerësi anonim për 26.3 milion paundë – më pas një rekord evropian për një artist të pasluftës. Pesë vjet më vonë, një portret i trefishtë i mikut dhe bashkëmoshatarit të Bacon, Lucian Freud, u shit për 142 milionë dollarë, shumë më tepër se 119 milionë dollarë të paguara për “Britmën” e Munch në 2012.

Në fillim të këtij muaji, një nga portretet e Bacon, të të dashurit dhe muzës së tij, George Dyer – i përshkruar si “portreti i parë monumental me një panel të vetëm nga artisti, që u shfaq në ankand në një dekadë” – u shit në ankand për 27.7 milion dollarë.

Por artisti, i cili u luajt nga Derek Jacobi në filmin e vitit 1998 Love is the Devil, është po aq i famshëm për pijet e tij, lojërat e fatit, marrëdhëniet e tij të turbullta, studion e tij të famshme kaotike dhe për dollinë e mprehtë që i atribuohet shpesh: “Shampanjë për miqtë e mi të vërtetë, dhimbje e vërtetë për miqtë e mi të rremë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore