Lajme

Policia gjermane arreston një mbështetës të ISIS-it, po planifikonte sulm me kamion në një tubim pro-izraelit


Një operacion anti-terror është zhvilluar të martën e 24 tetorit në qendër të qytetit gjerman të Duisburg-ut.

Forcat speciale kanë arrestuar një të dyshuar terrorist të rrezikshëm me emrin Tarik S. (29 vjeç).

Sipas gazetës “Bild”, ai dëshironte të kryente një sulm terrorist kundër një ngjarjeje hebreje.

Një shërbim i huaj i inteligjencës u dha hetuesve gjermanë informacionin për eksploziv.

Banori i Duisburg-ut, i cili tashmë njihet si një kërcënim me rrezik të lartë, thuhet se ka shkruar në biseda se donte të vdiste si martir.

Sipas burimeve të inteligjencës, ai po planifikonte një sulm në një tubim pro-izraelit në North Rhine-Westfalia.

Ai me sa duket donte të ngiste një kamion në një demonstratë të tillë dhe të plagoste dhe vriste sa më shumë njerëz.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore